دبیر شورای عالی امنیت ملی: ایران برد موشک‌هایش را افزایش نمی‌دهد

شمخانی

منبع تصویر، Tasnim

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت که ایران قصد ندارد برد موشک‌های خود را افزایش دهد.

آقای شمخانی اعلام کرد اینکه ایران اراده‌ای برای ارتقای برد موشک‌هایش ندارد، دلیلش "دکترین دفاعی" این کشور است، وگرنه به گفته او هیچگونه تنگنای علمی و اجرایی برای افزایش برد موشک های نظامی وجود ندارد.

جمهوری اسلامی ایران برای توقف توسعه برنامه موشکی خود تحت فشار بین‌المللی قرار دارد.

اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در حالی بیان می‌شود که احتمال می‌رود اروپا در کنار گشایش یک کانال مالی با ایران (SPV)، برنامه موشکی ایران را نیز محکوم کند.

این کانال مالی قرار است با هدف بی‌تأثیر کردن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران و همچنین بهره‌‎مندی ایران از مزایای توافق هسته‌ای (برجام) تشکیل شود.

قرار بود افتتاح این کانال مالی دوشنبه ۲۸ ژانویه (هشتم بهمن) اعلام شود، اما به تأخیر افتاد.

سرنوشت کانال مالی و مذاکره درباره برنامه موشکی

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه اوایل بهمن ضمن حمایت از کانال مالی با ایران (SPV) گفته بود اگر در مذاکرات اتحادیه اروپا با تهران بر سر برنامه موشکی ایران پیشرفتی حاصل نشود، کشورش تحریم های بیشتری علیه ایران وضع خواهد کرد.

در مقابل ایران نیز تهدید کرده بود در صورت وضع هرگونه تحریم جدید، ایران در تعامل خود با کشورهای اعمال کننده تحریم تجدید نظر می‌کند.

روز گذشته نیز بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود "ایران در مسئله موشکی با هیچکس مذاکره نکرده و نمی‌کند".

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش کرده که بریتانیا، فرانسه و سایر کشورهای اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی را در دست بررسی دارند که از جمله شامل مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت مسافرت اعضای سپاه پاسداران و افراد مرتبط با برنامه موشکی ایران است.

اوایل دسامبر ۲۰۱۸، آمریکا از اتحادیه اروپا خواسته بود ایران را به خاطر برنامه موشکی این کشور تحریم کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بین جمهوری اسلامی و کشورهای غربی در مورد ارتباط برنامه موشکی و نسبت آن با قطعنامه مربوط به برجام اختلاف نظر وجود دارد

آذرماه امسال، ایران یک موشک بالستیک میان‌برد آزمایش کرد. اهمیت آزمایش این موشک به حدی بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه داد. هر چند این جلسه نتیجه‌ای در بر نداشت.

آمریکا ایران را متهم کرده که با آزمایش این موشک میان برد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در حمایت از توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ صادر شد، انتقال و آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‎‌ای را منع کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران بدون تایید یا رد این اتهام، برنامه موشکی ایران را موضوعی دفاعی دانست که به گفته او در قطعنامه ۲۲۳۱ منع نشده است.

پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرده بود که نه برجام و نه قطعنامه ۲۲۳۱ برنامه موشکی ایران را محدود نمی‌کند.

توضیح ویدئو،

برنامه موشکی ایران؛ دفاع یا تهدید؟