واکنش آمریکا به 'پرتاب ناموفق ماهواره ایران'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا بر مقابله با برنامه موشکی ایران تاکید دارد

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به گزارشی مبنی بر پرتاب ناموفق یک ماهواره توسط ایران، خواهان توقف چنین اقداماتی شده است. هم زمان، وزارت دارایی آمریکا یک شهروند ترکیه را به اتهام نقض تحریم های ایران تحریم کرده است.

رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه (۷ فوریه) در واشنگتن به خبرنگاران گفت که از گزارش رادیوی ملی عمومی آمریکا (ان‌پی‎آر) درباره پرتاب ناموفق یک ماهواره توسط ایران مطلع است.

او گفت: "ما همچنان از حکومت ایران می خواهیم که همه فعالیت های مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله پرتاب موشک های فضایی را متوقف کند."

ان‌پی‎آر چهارشنبه (۶ فوریه) گزارش داده بود که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که ایران یک پرتاب ناموفق دیگر برای ارسال ماهواره به مدار زمین داشته است. ایران هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

ان‌پی‌آر در این گزارشی اختصاصی نوشت: "تصاویر ماهواره‌ای از پایگاه فضایی امام خمینی در شمال ایران از دومین پرتاب ناموفق ماهواره در این کشور خبر می‌دهند".

بیشتر بخوانید

ان‌پی‌آر: ایران یک پرتاب ماهواره ناموفق دیگر هم داشته

بنا بر گزارش مذکور، این تصاویر را یک مرکز تحقیقات ماهواره‌ای در سانفرانسیسکو تهیه کرده و در اختیار این شبکه قرار داده است— تصاویری که در آنها خراش‌هایی بروی یک سکوی پرتاب موشک دیده می‌شود.

کارشناسان شرکت تحقیقات فضایی پلنت در سانفرانسیسکو بر اساس این تصاویر و خراش‌هایی که گفته شده "تازه" هستند نتیجه گرفته‌اند که ایران یک پرتاب دیگر را تجربه کرده است.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Planet Lab Inc / NPR
Image caption این تصاویر را یک مرکز تحقیقات ماهواره‌ای در سانفرانسیسکو تهیه کرده و می گوید حکایت از یک پرتاب ناموفق ماهواره به مدار زمین دارد

این گزارش در حالی منتشر شد که اتحادیه اروپا این هفته با صدور یک بیانیه رسمی‌ از فعالیت‌های موشکی ایران، به‌ویژه در عرصه موشک‌های قاره‌پیما ابراز نگرانی کرد و خواهان توقف این فعالیت‌ها شد.

در بیانیه اتحادیه اروپا درعین حال از فعالیت‌های نظامی ایران در خاورمیانه انتقاد و از ایران خواسته شد که از طرح سازمان ملل متحد در راستای قطعنامه ۲۵۵۲ شورای امنیت برای برقراری صلح در سوریه کاملا حمایت کند.

تحریم شهروند ترکیه

وزارت دارایی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که اورن کایاکیران، شهروند ترکیه، را به اتهام نقض تحریم های خود علیه ایران تحریم کرده است.

بنا بر این بیانیه، اورن کایاکیران، ۳۹ ساله، بین سال های ۲۰۱۳ - ۲۰۱۵ مدیر شرکت السیم - از زیرمجموعه های شرکت آمریکایی کولمورگن - بوده که سیستم های هدایت دستگاه های الکترونیکی توزیع می کرده است.

به گفته مقامات وزارت دارایی آمریکا، شرکت السیم تحت عنوان این که کارمندانش را برای تعطیلات به ایران می فرستاده، آنها را برای ماموریت کاری و ارائه خدمات به این کشور اعزام کرده است.

بنا بر این بیانیه، شرکت کولمورگن تخلف السیم را به مقامات گزارش داده و حدود ۱۳ هزار دلار جریمه پراخت کرده است.

تحریم آمریکا علیه این شهروند ترکیه به معنای آن خواهد بود که اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی اجازه معامله با وی را نخواهند داشت و بانک های آمریکایی به او خدماتی ارائه نخواهند کرد.