حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان؛ وزارت خارجه ایران سفیر پاکستان را احضار کرد

قاسمی

در پی حمله انتحاری چهارشنبه (۲۴ بهمن) در سیستان و بلوچستان، وزارت خارجه ایران، رفعت مسعود، سفیر پاکستان در تهران را احضار کرده است.

چهارشنبه پیش یک اتوبوس نیروهای مرزبانی سپاه در جاده خاش-زاهدان هدف حمله انتحاری قرار گرفت و در آن ۲۷ نفر از نیروهای سپاه کشته شدند. گروه جیش‌العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته در ملاقات مدیر کل آسیای غربی وزارت خارجه با خانم رفعت مسعود، "ضمن اشاره به افزایش اقدامات تروریستی از داخل خاک پاکستان، از جمله حادثه تروریستی اخیر در جاده خاش - زاهدان، اعتراض کشورمان ابلاغ و با صراحت تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران از دولت و ارتش پاکستان انتظار دارد با قاطعیت و جدیت لازم علیه پایگاه ها، تحرکات و استقرار گروهک های تروریستی فعال در مناطق مرزی این کشور با جمهوری اسلامی ایران برخورد کند."

به گفته آقای قاسمی ایران از دولت پاکستان خواسته که "اقدامات سریع و لازم جهت شناسایی و دستگیری عوامل جنایت تروریستی جاده خاش-زاهدان را انجام دهد."

همزمان علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس گفت که دولت پاکستان باید "پاسخگوی حادثه تروریستی زاهدان باشد".

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای لاریجانی افزود که چنین اتفاقاتی سطح همکاری دو کشور را "مخدوش می‌کند".

توضیح تصویر،

تشییع جنازه کشته شدگان این حمله

فرمانده سپاه: 'رئیس‌جمهور دست ما را باز بگذارد'

حمله به نیروهای سپاه همچنین با واکنش تند فرمانده این نیروی نظامی نیز روبه‌رو شد.

سرلشکر محمدعلی جعفری، در مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان این حمله، از حسن روحانی رئیس‌جمهور خواست تا دست سپاه را برای "انتقام‌جویی از عربستان و امارات" باز بگذارد.

به گزارش میزان، محمد علی جعفری گفت: "ما انتقام خون شهیدان‌مان را از دولت‎های عربستان و امارات خواهیم گرفت و از رئیس جمهور می خواهیم به دنبال وعده ای که دادند دستان ما را برای عملیات‌های انتقام جویانه بیش از گذشته باز بگذارند."

او همچین پاکستان را به حمایت از گروه جیش‌العدل، متهم کرد.

توضیح تصویر،

آقای جعفری گفته حمایت ادعایی پاکستان از جیش العدل پیامدهایی دارد

آقای جعفری از پاکستان خواست تا "نحوه برخوردش با این گروه را تغییر دهد."

او گفت در غیر این صورت "برخورد ما با گذشته متفاوت خواهد بود" و نیروهای ایرانی "اقدامات جبرانی" علیه جیش العدل انجام خواهد داد و پاکستان هم "آثار و پیامدهای حمایتش از این گروه ضدانقلاب" را خواهد دید.

گروه "جیش العدل" یک گروه اسلامگرای سنی است که در استان سیستان و بلوچستان ایران فعال است. این گروه که توسط حکومت ایران به عنوان یک "گروه تروریستی" شناخته می‌شود، در حال مبارزه مسلحانه با حکوت مرکزی است.

ایران پیش از این نیز در موارد مشابه از پاکستان برای برخورد نکردن با گروه‌های مسلح انتقاد کرده و از جمله عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، گفته بود که ایران می‌تواند در آن سوی مرزها هم حضور نظامی داشته باشد، اما "به احترام پاکستان" از اجرای این سیاست خودداری می‌کند.