دادستان تهران: مردم پول‌هایشان را به بانک بسپارند

عباس جعفری دولت آبادی گفته "به مردم توصیه می کنیم حرف دادستان شهر را بپذیرند و طلا و پولهای شان را به بانک ها بسپارند"

منبع تصویر، Isna

توضیح تصویر،

عباس جعفری دولت آبادی گفته "مردم حرف دادستان شهر را بپذیرند و طلاو پول هایشان را به بانک ها بسپارند"

عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت ایران از شهروندان خواسته پول‌های خود را به بانک ها بسپارند و در خانه نگهداری نکنند.

دادستان تهران امروز سی‌ام بهمن (نوزدهم فوریه) به رادیوی دولتی ایران گفته است اخیرا در یکی از پرونده‌های سرقت، سارقان از یک خانه توانسته بودند، ۲۵ میلیارد تومان پول نقد، طلا و دلار به سرقت ببرند لذا مردم نباید این میزان پول نقد را داخل منزل نگهدارند، پس بانک‌ها برای چه به وجود آمده‌اند".

آقای جعفری دولت آبادی گفته "به مردم توصیه می‌کنیم حرف دادستان شهر را بپذیرند و طلا و پول‌هایشان را به بانک‌ها بسپارند چرا که در صورت سرقت، ردیابی این وجوه مشکل است".

همزمان با تشدید بحران اقتصادی و افزایش فقر و بیکاری در ایران، مقام‌های این کشور از افزایش آمار سرقت خبر می‌دهند.

کاهش پی در پی ارزش پول ملی، بحران در برخی از موسسات اعتباری و ناتوانی از بازپرداخت سپرده های مالی شهروندان باعث شده که برخی با هدف حفظ سرمایه، به جای سپرده گذاری در موسسات مالی و بانکی، بخشی از دارایی خود را به صورت پول نقد از جمله ارزهای خارجی و طلا نگهداری کنند.

مقام های بانکی ایران ضمن تایید بحران در برخی بانک‌ها گفته‌اند که خطر ورشکستی هیچ بانکی را تهدید نمی کند. با این همه به دلیل ورشکستگی یا ناتوانی برخی از موسسات مالی و اعتباری در بازپرداخت سپرده‌های مردم، شماری از شهرهای ایران ماه ها صحنه اعتراضات مالباختگان بوده است.

توضیح تصویر،

شماری از شهرهای ایران ماه ها صحنه اعتراضات مالباختگان موسسات مالی و اعتباری بوده است

ماه پیش رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفته بود که در یک سال گذشته آمار سرقت از منازل ۱۹ درصد افزایش داشته است.

به گفته محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران، به دلیل "شرایط اقتصادی حاکم، بیکاری و تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها" سرقت افزایش یافته و بر اساس آمار قوه قضائیه و پلیس، پس از جرایم مرتبط با مواد مخدر، سرقت در ردیف دوم جرایم در ایران قرار گرفته است.

آقای جعفری دولت آبادی دادستان تهران هم در تازه ترین اظهارات خود درباره مبارزه با جرم و جنایت در پایتخت ایران گفته است که با هدف "تسریع در دسترسی مردم به دادگاه و رسیدگی تخصصی" اولین دادسرای ویژه سرقت در شرق تهران تاسیس شده است.

او همچنین خبر داده که چهار هزار نفر از شهروندان از یک فروشگاه طلا به نام طلای شادی شکایت کرده‌اند. دادستان تهران گفته این فروشگاه مشابه موسسه سکه ثامن است و مدت زیادی طلافروشی می کرده اما "بعد از آن وارد کارهای مضاربه‌ای می‌شود و پول را می‌گرفته و سود داده است اما صاحب آن همراه با پول‌ها شهریور سال جاری متواری شده است."

دادستان تهران گفت این فرد دستگیر شده و دارایی کشف شده از او صد میلیارد تومان است در صورتی که ۲۵۰ میلیارد بدهی دارد. این مقام ارشد قضایی گفته "شکات باید توجه کنند که ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم و نمی‌شود پول را پرداخت کرد".