آمریکا 'امیدوار است سفارت ایران را به نماینده واقعی مردم ایران برگرداند'

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران گفته است دولت ایالات متحده "مشتاق روزی است که کلیدهای سفارت ایران در واشنگتن را به حکومتی که نماینده واقعی مردم ایران باشد، برگرداند".

آقای هوک در یک پیام ویدئویی مقابل ساختمان سفارت سابق ایران در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا گفته امیدوار است آن حکومت "انگیزه اش یک ایدئولوژی انقلابی منسوخ نفرت بار نباشد، بلکه منافع و اراده مردم بزرگ ایران باشد".

برایان هوک گفت: مردم ایران باید نهایتا آزاد باشند قوانین و رهبرانشان را خود انتخاب کنند نه توسط "یک رژیم مافیایی فاسد مذهبی".

ساختمان سفارت پیشین ایران که برایان هوک از مقابل آن این پیام ویدئویی را فرستاده اندکی پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تعطیل شد. سفارت ایران در واشنگتن به دلیل قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا تعطیل است.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران درباره ساختمان سفارت ایران گفته "ایالات متحده تقریبا چهل سال است که از آن نگهداری کرده؛ از نظر امنیت و زیبایی محوطه. حتی فرش های ایرانی و آثار هنری که زمانی اینجا بودند همگی در انباری با درجه هوای کنترل شده نگهداری می شوند تا زمانی که روابط دیپلماتیک ما برقرار شود، به مردم ایران بازگردانده شوند".

منبع تصویر، USDARFARSI

توضیح تصویر،

برایان هوک گفته است آمریکا فرش های ایرانی و آثار هنری سفارت ایران را در انباری با درجه هوای کنترل شده نگهداری می کند "تا زمانی که روابط دیپلماتیک ما برقرار شود، به مردم ایران بازگردانده شوند".

اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگانگیری از دیپلمات های این کشور به دست گروهی از طرفداران آیت الله روح الله خمینی زمینه ساز قطع کامل روابط دو کشور و شروع تحریم های ایالات متحده علیه ایران تا امروز شده است.

آقای هوک در برابر سفارت پیشین ایران در آمریکا گفت: "چهل سال از انقلاب بهمن ۵۷ می گذرد و با هر معیاری که حساب کنید این رژیم کارنامه تاریکی دارد. ایالات متحده امیدوار است در حالیکه شما، مردم ایران، جایگاه برحق خود را به عنوان یک نیروی قدرتمند برای ثبات و سعادت در خاورمیانه و فراتر از آن بدست می آوردید، چهل سال آینده کاملا متفاوت باشد".

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت ایالات متحده آمریکا به ریاست دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای موسوم به برجام، کلیه تحریم های اتمی رفع شده در این توافق را مجددا اعمال کرده و گفته تنها در صورتی حاضر به رفع تحریم هاست که جمهوری اسلامی ایران یک نظام سیاسی با "رفتار عادی" شود.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از رهبران ایالات متحده انتقاد کرده و گفته "برخی دولتمردان آمریکایی این‌طور وانمود می‌کنند که دیوانه‌اند، البته بنده این را قبول ندارم اما آنها حقیقتا احمق‌های درجه یک هستند".

آقای خامنه ای در سخنرانی های اخیر خود گفته "تحریم ها فشارهایی را بر کشور و مردم وارد می‌کند. آمریکایی‌ها با خوشحالی می‌گویند این تحریم‌ها در تاریخ سابقه ندارد بله سابقه ندارد. ان‌شاءالله شکستی هم که آمریکایی‌ها می‌خورند سابقه ندارد".

طی مدت کوتاهی که تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته شده، صادرات نفتی ایران از حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون در روز سقوط کرده و خودروسازی، دومین صنعت بزرگ ایران دچار بحران شده است.