سپاه: عامل حمله انتحاری در ایران شهروند پاکستان بود

پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران

منبع تصویر، fars

توضیح تصویر،

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفته یک زن که "اولین سرنخ در این پرونده" بوده دستگیر شده

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، اعلام کرده است که عامل حمله انتحاری به اتوبوس حامل مرزبانان سپاه تبعه پاکستان بوده است. او نام این فرد را حافظ محمد علی معرفی کرده است.

سرتیپ پاکپور گفته دو نفر دیگر هم که در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند، شهروند پاکستان هستند. به گفته این فرمانده سپاه یک نفر دیگر از عوامل حمله هم که متواری شده، پاکستانی است.

هفته گذشته حمله انتحاری به اتوبوس نیروی زمینی سپاه در جاده خاش -زاهدان در استان و سیستان و بلوچستان ۲۷ کشته و ۱۳ زخمی به جا گذاشت.

پیش از این گروه جیش‌العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفته بود. آقای پاکپور درباره ارتباط این گروه و افراد دستگیر شده که به گفته او پاکستانی هستند توضیحی نداده است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه گفته است که پلیس از روی قطعات خودروی انتحاری آن را شناسایی کرده و پس از آن "نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه عملیات دستگیری و انهدام تیم پشتیبانی‌کننده و تیمی که خودرو را برای این اقدام آماده کرده بودند، آغاز کرده‌اند."

به گفته آقای پاکپور ابتدا یک زن که "اولین سرنخ در این پرونده" بوده دستگیر شده و در پی آن افراد دیگری هم شناسایی و دستگیر شده‌اند.

او گفته این گروه "مهمات و تجهیزات بسیار زیادی" آماده کرده بودند و قصد داشته‌اند در روز ۲۲ بهمن، سالگرد انقلاب اسلامی، هم حملاتی را انجام دهند اما موفق نشده‌اند.

منبع تصویر، fars

توضیح تصویر،

حمله انتحاری به اتوبوس مرزبانان سپاه ۲۷ کشته داد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روز دوشنبه ۲۹ سپاه در اطلاعیه‌ای گفته بود که سه نفر را در ارتباط با حمله اخیر دستگیر و ۱۵۰ کیلوگرم مواد آماده انفجار و ۶۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری در حال ساخت و مقادیری سلاح و مهمات هم ضبط کرده است.

ایران پاکستان را به پناه دادن به گروه جیش‌العدل در خاک خود متهم کرده و هشدار داده است که اگر پاکستان علیه این گروه اقدام نکند، ایران می‌تواند در خاک پاکستان علیه آنها عملیات کند. مقام‌‌های ایرانی عربستان وامارات را هم به حمایت مالی از جیش‌العدل متهم کرده‌اند.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن گفت که بخشی از مرز ایران پاکستان " باز است که این امر موجب ورود تروریست‌ها به خاک کشور می‌شود."

آقای باقری گفت: "مذاکراتی با پاکستان در خصوص جلوگیری از حوادث تروریستی انجام شده که امیدواریم بتوانیم مانع از چنین حرکت‌های تروریستی باشیم."

پیشتر شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در تماس با همتای ایرانی خود پیشنهاد همکاری در تحقیقات مربوط به حمله به اتوبوس سپاه را مطرح کرده بود. او گفته بود که هیئتی از پاکستان برای گفت‌وگو درباره این موضوع به ایران سفر می‌کنند.