ایرباس نو به دلیل نداشتن مجوز پرواز روی ایران به نیوزیلند نرسید

خطوط هوایی نیوزیلند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

خطوط هوایی نیوزیلند هواپیماهای A320 خود را با هواپیماهای جدید ایرباس جایگزین می‌کند

هواپیمای جدیدی که خطوط هوایی نیوزیلند از شرکت ایرباس خریده بود، بعد از ترک هامبورگ در آلمان به دلیل نداشتن مجوز پرواز در حریم هوایی ایران مجبور به بازگشت شده است.

این ایرباس A321neo چهار ساعت بعد از بلند شدن از تاسیسات هواپیماسازی ایرباس در هامبورگ به مقصد نهایی اوکلند در روز ۱۵ فوریه، در حالی که روی آسمان ترکیه و در نزدیکی مرز ایران بود، به دلیل نرسیدن مجوز پرواز روی این کشور دور زده و به مبدا بازگشته است.

این پرواز به دلیل تاخیری که در تحویل هواپیما پیش آمده بود، برای عقب نماندن از برنامه تعیین شده قبل از دریافت مجوز پرواز روی ایران، از مبدا حرکت کرد.

به گزارش نیوزیلند هرالد، سخنگوی خطوط هوایی نیوزیلند گفته است که شرکتی که مسئول تحویل هواپیما بوده به آنها اطمینان داده که مجوزهای لازم از سوی ایران در طول پرواز صادر خواهد شد اما این اتفاق نیفتاده است.

این سخنگو گفته است که هر چند این واقعه ناخوشایند بوده اما امکان رخ دادن آن به دلیل مراحل مختلف صدور مجوز وجود دارد.

این در حالی است که چهار روز قبل از آن یک هواپیمای دیگر خطوط هوایی نیوزیلند هم به دلیلی مشابه نتوانست وارد حریم هوایی چین شود و به مقصدش شانگهای برسد.

هواپیمای ایرباس جدید نیوزیلند بعد از بازگشت به هامبورگ قرار است به زودی دوباره راهی اوکلند شود و در این مسیر توقف‌هایی در عمان، کولالامپور و کنز در استرالیا داشته باشد.

هواپیمای خریداری شده در این پرواز مسافری نداشته و سرنشینان ان خلبان‌ها و خدمه پرواز بوده‌اند.

خطوط هوایی نیوزیلند هواپیماهای جدید ایرباس را برای جایگزین کردن هواپیماهای A320 و A321 خود خریده است.