مجلس ایران یک بار دیگر آستان قدس رضوی را ملزم به پرداخت مالیات به دولت کرد

ابراهیم رئیسی رئیس آستان قدس و حسن روحانی رئیس جمهور

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

ابراهیم رئیسی و حسن روحانی رقیبان انتخابات سال گذشته. آقای رئیسی بدون نام بردن از حسن روحانی گفته "خدا نگذرد از آن کسی که این شبهه مالیات را در ذهن‌ها ایجاد کرد"

مجلس شورای اسلامی مجددا آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح را ملزم به پرداخت مالیات کرده است.

مصوبه نمایندگان مجلس ایران مربوط به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور است و باید به تایید نهایی شورای نگهبان برسد اما در پیشتر نمیاندگان مجلس در دوره‌های گذشته مصوبه مشابهی داشتند.

در سال ۱۳۹۳، نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور تصویب کرده بودند که آستان قدس رضوی و مؤسسات زیرمجموعه نیروهای مسلح موظف به پرداخت مالیات هستند.

در مصوبه نهایی آن دوره مجلس که مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت، الزام بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح به پرداخت مالیات حذف شد و در نهایت تصویب شد که مالیات شرکت های آستان قدس محاسبه و پرداخت شود اما مجددا این مبلغ به آستان قدس پس داده شود.

مصوبه امسال نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به مصوبه های پیشین که مورد اعتراض شورای نگهبان قرار گرفت، ستاد اجرایی فرمان امام را به فهرست نهادهایی که باید مالیات بدهند افزوده است اما مصطفی سیدهاشمی، معاون اقتصادی ستاد اجرایی، سه ماه پیش از این گفته بود "ستاد اجرایی به اذعان مکرر مسئولین سازمان مالیاتی از مودیان خوب و خوش حساب مالیاتی می باشد و همیشه مالیات خود را در زمان مقرر پرداخت کرده است".

به نظر می رسد که مصوبه جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی تفاوتی با مصوبه های پیشین ندارد و حتی در صورت تایید آن از سوی شورای نگهبان، درآمد مالیاتی مشخصی را عاید دولت جمهوری اسلامی ایران نخواهد کرد.

توضیح تصویر،

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه سال پیش هم مصوبه مشابهی درباره الزام پرداخت مالیات برخی از نهادها داشتند

به دنبال بازگشت تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران، بیشتر از نصف صادرات نفت این کشور کاسته شده و دولت که به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است با کمبود رو به رو و به دنبال یافتن منابع تازه درآمدی است.

بخش عمده ای از شرکت ها، نهادها و بنیادهای اقتصادی تابع رهبر جمهوری اسلامی از پرداخت مالیات به دولت معاف هستند.

بر اساس فرمانی که آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران صادر کرده آستان قدس رضوی از پرداخت مالیات معاف است. آیت الله علی خامنه ای که گفته که پرداخت مالیات آستان قدس باید بر اساس نظر آقای خمینی ادامه پیدا کند.

حسن روحانی در سخنرانی های انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بدون نام بردن از رقیب خود، ابراهیم رئیسی که رئیس آستان قدس رضوی است گفته بود "می‌گویند باید مالیات بدهید، ولی کسی نمی‌پرسد آنجایی که شما مدیریت می‌کنید تا حالا مالیات داده‌اید؟"

آقای رئیسی یک سال پس از طرح این موضوع از سوی رئیس جمهور، اوایل سال جاری خورشیدی گفته بود " خدا نگذرد از آن کسی که این شبهه را در ذهن‌ها ایجاد کرده است".