صالحی: تمدید مهلت FATF نشانگر عدم ایجاد بن‌بست با ایران است

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون حسن روحانی است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون حسن روحانی است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه سابق ایران، می‌گوید تمدید مهلت ایران برای برآوردن شرایط مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی، نشانه آن است که قدرت‌های جهانی نمی‌خواهند در رابطه با ایران بن‌بست ایجاد شود.

آقای صالحی گفته است: "این اقدام نشان می‌دهد که طرف مقابل نمی‌خواهد شرایط را به جایی برساند که احساس بن‌بست ایجاد شود."

روز جمعه گروه ویژه اقدام مالی برای چندمین بار مهلت ایران را تمدید کرد تا قوانین لازم برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند.

از چهار لایحه‌ای که دولت حسن روحانی در این زمینه به مجلس برد، با توجه به مخالفت شورای نگهبان و بی نتیجه بودن جلسات مکرر مجمع تشخیص، هنوز تکلیف پیوستن ایران به دو کنوانسیون بین‌المللی روشن نیست.

علی اکبر صالحی گفته است ایران در خصوص توافق هسته‌ای "لحظه‌ای" تصمیم نمی‌گیرد و کارهایش "حساب‌شده" است.

او گفت اگر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، تشخیص دهد که ادامه توافق هسته‌ای نفعی برای ایران ندارد، دستور خروج از آن را خواهد داد.

حسن روحانی رسیدن به توافق هسته‌ای و چرخش در سیاست خارجی جمهوری اسلامی را نتیجه به قدرت رسیدن خود در سال ۱۳۹۲ دانسته، اما آقای صالحی یک سال پیش از آن به عنوان وزیر خارجه مذاکراتی محرمانه را با آمریکایی‌ها آغاز کرده بود.

آن طور که روایت شده محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت، با چنین مذاکراتی مخالف بوده، اما علی اکبر صالحی زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای آن مذاکرات را آغاز می‌کند.

آقای صالحی امروز در صحبت‌هایش گفته است که کل هزینه‌هایی که ایران در ۳۰ سال اخیر در فعالیت‌های هسته‌ای کرده است به حدود شش میلیارد دلار می‌رسد، " که نیروگاه بوشهر هم شامل می‌شود."