شمخانی درباره حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه: انبار قالی لوله شده را زدند

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته "به زودی شاهد تحول مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود"

منبع تصویر، MOj

توضیح تصویر،

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته "به زودی شاهد تحول مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود"

دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، به حملات اسرائیل به آنچه مواضع نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه خوانده می شود، واکنش نشان داده و گفته "در یک مورد به طمع حمله به انبار موشک، انبار قالیِ لوله شده را هدف قرار دادند".

آقای شمخانی به خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران گفته آن حمله "از نظر نظامی افتضاحی نابخشودنی است" اما توضیح بیشتری درباره زمان و مکان آن نداده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که جمهوری اسلامی از حضور نظامی در سوریه "به بیش از ۹۰ درصد اهداف خود رسیده‌است. لذا حملات ایذایی اسرائیل، تأثیر راهبردی نداشته و مقاومت کار خود را پیش برده است. ضمن این که با وجود تبلیغاتی که در خصوص اشراف اطلاعاتی اسراییل در سوریه می‌شود، موفقیت ۹۰ درصدی ما نشان می‌دهد، صهیونیست‌ها اشراف اطلاعاتی ادعایی را هم ندارند".

در سال های اخیر اسرائیل بارها ادعا کرده که مواضع ایران از جمله انبار مهمات و پایگاه های نظامی سپاه را در سوریه هدف حملات خود قرار داده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به تازگی و مجددا در اشاره به حملات هوایی ارتش اسرائیل به مراکز متعلق و وابسته به ایران در داخل خاک سوریه، گفت که اسرائیل تنها کشوری است که ارتش آن "مستقیما با نیروهای ایرانی درگیر شده" و افزود که از نظر او، حکومت ایران "خطرناک‌ترین تهدید را متوجه بقای اسرائیل می‌کند."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نتانیاهو گفته اسرائیل تنها کشوری است که ارتش آن "مستقیما با نیروهای ایرانی درگیر شده"

در واکنش به حملات اسرائیل، مقام های جمهوری اسلامی این اقدامات را نقض تمامیت ارضی سوریه خوانده و با تقبیح این حملات، اسرائیل را به "انتقام" تهدید کرده است.

در تازه ترین واکنش، دریابان شمخانی گفته است "تدابیری اندیشیده‌ایم که از خط قرمز خود در حوزه تلفات انسانی ناشی از هرگونه تجاوز و تعدی محافظت کنیم. این کار با همکاری ارتش سوریه و مجموعه هم‌پیمانان در این کشور انجام شده و به زودی شاهد تحول مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگیِ مقاومت در سوریه خواهیم بود".

آقای شمخانی گفته "برای ما مسجل و قطعی است که رژیم صهیونیستی به دنبال جنگ در جبهه شمالی نیست و در این نقطه احساس ضعف شدید دارد، لذا سناریوی بازدارندگی را بر اساس این برآورد تا چند مرحله پیش بینی کرده‌ایم. نتانیاهو اگر در چند جبهه به طور هم زمان درگیر شود، حتما به زندگی سیاسی متزلزل خود در آستانه انتخابات پایان خواهد داد. فکر نمی‌کنم این قدر احمق باشد".

یک هفته پیش از این محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده بود گفت که از نظر او اسرائیل به دنبال ایجاد درگیری در منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران می گوید به دعوت دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در این کشور حضور نظامی دارد و تا زمانی که سوریه بخواهد، به این حضور ادامه خواهد داد.