معاون دادستان کل ایران: از وزیر ارتباطات به دادگاه شکایت کردیم

جواد جاوید نیا معاون امور فضای مجازی دادستان کل ایران

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

جواد جاوید نیا معاون امور فضای مجازی دادستان کل ایران

جواد جاوید نیا معاون امور فضای مجازی دادستان کل ایران، می‌گوید به دلیل "تمکین" نکردن وزیر ارتباطات به "تذکرات متعدد"، مدعی‌العموم و دو هزار نفر از مردم اهواز از او به دادسرای کارکنان دولت در تهران شکایت کرده‌اند.

به گفته آقای جاوید نیا، محمود آذری جهرمی وزیر ارتباطات "دستورات قضایی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی" را اجرا نکرده و تلاش برای حل "قضیه به نحو مسالمت‌آمیز" هم به نتیجه نرسیده و در نتیجه دو عنوان شکایت مطرح شده: "عدم اجرای قوانین و مقررات دولتی و عدم اجرای دستورات قضایی موضوع ماده ۵۷۶ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی."

معاون دادستان کل ایران ایران همچنین گفت: "مردم اهواز از وزیر ارتباطات بابت عدم ایجاد بستر امن و لازم برای فضای مجازی در کشور شکایت کردند، این شکایت هم به دلیل این است که تعدادی از جوانان جذب گروه‌های تکفیری شده و درنهایت حادثه تروریستی رژه نیروهای مسلح رخ داده و عزیزانشان شهید شدند."

"البته مردم اهواز هم از وزیر ارتباطات و هم مدیران اینستاگرام و تلگرام طرح شکایت کردند."

دو عنوان شکایت دارد، یکی عدم اجرای قوانین و مقررات دولتی و عدم اجرای دستورات قضایی موضوع ماده ۵۷۶ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی است.

منبع تصویر، MIZAN

ساعاتی پیشتر محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران دوباره از وزارت ارتباطات ایران انتقاد کرده و "خطاب به شخص وزیر ارتباطات" گفته بود که شخص او "باید جوابگو باشد که برای پاکسازی فضای مجازی همکاری نکرده‌اند و مصوبات را اجرا نمی‌کنند."

آقای منتظری گفت: "یکی از اعتراضات، حرف‌ها و گله‌های ما به مسئولین فرهنگی و به کسانی که امروز سردمدار مدیریت فضای مجازی هستند، این است که چرا باید جامعه اسلامی ما اینقدر رها باشد که شاهد این همه جرم و گناه در جامعه باشیم؟"

به گفته دادستان کل که رئیس کارگروه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هم هست، آمار ده ماه گذشته نشان می‌دهد "جرائم فضای مجازی و رایانه‌ای" از سال گذشته ۱۴۰ درصد و "کلاهبرداری رایانه‌ای سیصد درصد" بیشتر شده است. او سپس سوال کرد:

"این آمار هشدار به مسئولان است؛ چه کسی مسئول این موارد است؟"

"برخی مسئولانی که مدیریت فضای مجازی را در اختیار دارند، در اجرای دستور صریح و موکد رهبری مقابله می‌کنند."

به نظر می‌رسد اشاره دادستان کل ایران به دستور قضایی فیلترینگ اینستاگرام باشد که هنوز اجرا نشده و اکنون آقای منتظری آن را دستور "صریح و موکد" رهبر ایران می‌خواند. مقام‌های قضایی ایران به ادامه فعالیت اینستاگرام بشدت معترضند و می‌گویند اینستاگرام "بر خلاف قانون اساسی"، صوت و تصویر "فراگیر" را از انحصار صدا و سیما در آورده و مشغول "تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی" است.

توضیح ویدئو،

حجاب بر سر شاخ‌های اینستاگرام در ایران

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

انتقاد دستگاه قضایی و بخصوص دادستان کل ایران از وزارت ارتباطات بی‌سابقه نیست و آقای منتظری از محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت اول حسن روحانی هم انتقاد و "گله‌" را کرده و خواسته بود این وزارتخانه به "دستورهای قضایی عمل بکند" و "تسلیم قانون باشد." در آن زمان محمود واعظی این انتقاد را که وزارت ارتباطات همه درخواست‌های دادستان برای فیلترینگ را اجرا نمی‌کند نظر "شخصی" دانسته بود.

دادستان کل ایران همواره از منتقدان فضای مجازی بوده و سال پیش فضای مجازی ایران را نیازمند "درمان اورژانسی" دانسته بود.

قوه قضائیه و دولت در باره فیلترینگ تلگرام هم اختلاف داشتند که در نهایت با دستور رهبر ایران این کار انجام گرفت.

دوماه پیش سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل خبر داد که "حکم قضایی فیلتر اینستاگرام صادر شده است." وزیر ارتباطات در آن زمان گفت در رسانه‌ها از این موضوع مطلع شده است.

در ماههای اخیر انتقادهای آقای منتظری از دولت شدت پیدا کرده و او دو هفته پیش مستقیما از حسن روحانی هم انتقاد کرده بود:

"ما می‌گوییم فضای مجازی را باید کنترل کرد، اما رئیس جمهور می‌گوید باید آنها را رها کنید، مردم آزاد هستند و باید خودشان انتخاب کنند."

"اما آیا وظیفه حکومت این نیست که بگوید این فضای مجازی که این‌چنین رها است و هر فسادی در آن وجود دارد، را مدیریت کنیم؟"

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

محمود آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران می‌گوید با فیلترینگ مخالف است

محمود آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران بارها گفته که با فیلترینگ مخالف است:

"فعالیت‌های ضد انقلاب در این شبکه (تلگرام) به جد مورد رصد قرار می گیرد اما در عین حال ما و دولت مخالف بستن فضای باز سیاسی بخاطر فعالیت یک گروه محدود ضد انقلاب در تلگرام هستیم."

آقای آذری جهرمی همچنین گفته است که دولت از تصمیم‌گیری درباره فضای مجازی کنار گذاشته شده است:

"دولت در این زمینه درگیر نیست پس بنابراین باید گردن چه کسی باشد؟ باید برای مردم شفاف سازی شود که تصمیم گیری در این عرصه و ابلاغ کننده کیست."