شهروند فرانسه که چند ماه در ایران زندانی بود آزاد شد

نلی ارین کمبروِل

منبع تصویر، francetvinfo

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، امروز (یکشنبه ۲۴ فوریه/۵ اسفند) خبر داد یک تبعه فرانسه که به دلیل ورود غیر مجاز به ایران بازداشت شده بود "در روزهای اخیر" آزاد شده است.

به گزارش ایرنا، آقای قاسمی گفته است که سایر اتهامات این شهروند فرانسه هم رفع شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به حزئیات بیشتری اشاره نکرد اما ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، چهارشنبه گذشته اطلاعات بیشتری داده بود.

آقای لودریان به نمایندگان پارلمان فرانسه گفته بود یک شهروند فرانسه از اوایل پاییز (ماه اکتبر) در جزیره کیش به دلیل امضای قرارداد غیرقانونی استخراج معدن بازداشت شده است.

خبرگزاری رویترز این این شهروند فرانسه را بازرگانی به نام نلی ارین کمبروِل معرفی کرده است. این خانم ۵۹ ساله اهل مارتینیک، جزیره‌ای در دریای کارائیب در آمریکای مرکزی است که به فرانسه تعلق دارد.

رسانه‌های مارتینیک هفته پیش از قول دوست و همکار خانم کمبروِل نقل کردند که او برای عقد قرارداد معدن به جزیره کیش سفر کرده بود و به دلیل خرید غیرقانونی طلا دستگیر شده است. او همچنین گفته بود که مقامات ایران برای آزادی خانم کمبرول درخواست چهل هزار یورو کرده بودند.

وزیر خارجه فرانسه گفته بود مقامات کنسولی فرانسه چند بار با خانم کمبرول ملاقات کرده و "نگران شرایط او بوده‌اند."

با وجود دفاع فرانسه از توافقنامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای غربی موسوم به برجام و نپیوستن به آمریکا در خروج از آن، اما روابط ایران و فرانسه در ماه‌های اخیر دستخوش تنش‌هایی بوده است.

اواخر سال گذشته فرانسه از معرفی سفیر تازه این کشور در ایران خودداری کرد و به درخواست ایران برای معرفی سفیری تازه در فرانسه هم پاسخ نداده است.

فرانسه وزارت اطلاعات ایران را به طراحی بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق که پارسال در فرانسه برگزار شد متهم کرده اما ایران این اتهام را تکذیب می کند.

تابستان امسال یک دیپلمات ایرانی به درخواست پلیس فرانسه در آلمان بازداشت شد که باعث شد ایران سفیر فرانسه را به وزارت خارجه فرا بخواند.

ایران پیش از برگزاری گردهمایی به فرانسه برای دادن مجوز برپایی آن اعتراض کرده بود و سازمان مجاهدین خلق را سازمانی "تروریستی" می‌خواند.