واکنش وزیر ارتباطات ایران به شکایت دستگاه قضایی: وارد این مسائل حاشیه‌ای نمی‌شوم

محمدجواد آذری جهرمی

منبع تصویر، Irna

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، در خصوص شکایت‌های مطرح شده علیه‌ خود در دستگاه قضایی، گفت که "وقتی برای پرداختن به این حواشی" نمانده و "توجه به این حواشی به سود مردم نخواهد بود".

پیشتر، جواد جاویدنیا، معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور گفته بود محمدجواد آذری جهرمی در صورت محکومیت ممکن است با "احتمال انفصال از خدمات دولتی" روبرو شود.

وزیر ارتباطات در واکنش گفت: "پرداختن به حاشیه‌ها باعث می‌شود از مأموریت خود دور بمانیم و شخصا نمی‌خواهم وارد این مسائل حاشیه‌ای شوم".

آقای جهرمی که در حاشیه افتتاح سه پروژه در پژوهشگاه فضایی ایران با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفته است: "از ۶ صبح تا ۱۱ شب مشغول کاریم تا در این شرایط دشوار اقتصادی، گرهی از مشکل مردم باز کنیم، به خصوص بحث توسعه زیرساختهای اشتغال در بخش فناوری اطلاعات، بنابراین وقتی برای پرداختن به این حواشی نمانده" است.

در همین حال، حسن روحانی رییس جمهور ایران نیز به شکایت قوه قضائیه از وزیر ارتباطات واکنش نشان داده و گفته است که "وزیر جوان" دولت "به دستورات بی‌ربط اعتنا ندارد."

به گزارش ایرنا، آقای روحانی در جمع مدیران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در دفاع از آقای آذری جهرمی گفت که "او به نفع مردم کار می‌کند" و "وزیر کار خودش را با قدرت انجام می‌دهد".

آقای روحانی همچنین گفته که "قوه قضاییه به وزیر جوان کابینه ما، می گوید از او شکایت می کنم اما این وزیر اصلا نمی ترسد، کار خود را با قدرت انجام می دهد و یک نفر هم از قوه قضاییه می گوید که از این وزیر جوان شکایت می کند ، خب شکایت کنید".

به گفته آقای روحانی زمانیکه سن افراد افزایش می‌یابد "نشاط و قدرت تصمیم گیری کاهش می‌یابد و انسان محتاط می‌شود و دستگاه نظارتی و دادگاه به ذهنش می‌آید" و ادامه می‌دهد: "جوان اصلا دادگاه و دستگاه نظارتی را قبول ندارد، می رود کار خود را انجام می دهد و به جلو می رود".

بیشتر بخوانید:

دو شکایت از وزیر ارتباطات در قوه قضائیه

منبع تصویر، Mizan

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روز گذشته، جواد جاوید نیا معاون امور فضای مجازی دادستان کل ایران، گفته بود به دلیل "تمکین" نکردن وزیر ارتباطات به "تذکرات متعدد"، مدعی‌العموم و دو هزار نفر از مردم اهواز از او به دادسرای کارکنان دولت در تهران شکایت کرده‌اند.

به گفته آقای جاوید نیا، محمود آذری جهرمی وزیر ارتباطات "دستورات قضایی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی" را اجرا نکرده و تلاش برای حل "قضیه به نحو مسالمت‌آمیز" هم به نتیجه نرسیده و در نتیجه دو عنوان شکایت مطرح شده: "عدم اجرای قوانین و مقررات دولتی و عدم اجرای دستورات قضایی موضوع ماده ۵۷۶ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی."

معاون دادستان کل ایران همچنین گفت: "مردم اهواز از وزیر ارتباطات بابت عدم ایجاد بستر امن و لازم برای فضای مجازی در کشور شکایت کردند، این شکایت هم به دلیل این است که تعدادی از جوانان جذب گروه‌های تکفیری شده و درنهایت حادثه تروریستی رژه نیروهای مسلح رخ داده و عزیزانشان شهید شدند."

"البته مردم اهواز هم از وزیر ارتباطات و هم مدیران اینستاگرام و تلگرام طرح شکایت کردند."

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران نیز از وزارت ارتباطات ایران انتقاد کرده بود و "خطاب به شخص وزیر ارتباطات" گفته بود که شخص او "باید جوابگو باشد که برای پاکسازی فضای مجازی همکاری نکرده‌اند و مصوبات را اجرا نمی‌کنند."

آقای منتظری گفت: "یکی از اعتراضات، حرف‌ها و گله‌های ما به مسئولین فرهنگی و به کسانی که امروز سردمدار مدیریت فضای مجازی هستند، این است که چرا باید جامعه اسلامی ما اینقدر رها باشد که شاهد این همه جرم و گناه در جامعه باشیم؟"