نسخه تحریف‌شده 'ای‌ایران'؛ انجمن موسیقی خواستار پیگرد قانونی آستان قدس شد

خانه موسیقی

منبع تصویر، TASNIM

خانه موسیقی ایران ضمن اعتراض به نسخه شیعی - سیاسی سرود "ای ایران"، آستان قدس رضوی را برای انتشار نسخه تحریف شده این سرود به پیگرد قانونی تهدید کرد. همزمان، گلنوش خالقی، دختر روح‌الله خالقی، سازنده آهنگ ای ایران نیز به اقدام آستان قدس رضوی اعتراض کرده است.

هیأت مدیره خانه موسیقی نسخه شیعی - سیاسی آستان قدس رضوی از سرود "ای ایران" را "مجعول" خواند.

خانه موسیقی با یادآوری این نکته که سرود "ای ایران" به ثبت ملی رسیده، دخل و تصرف آستان قدس در آن را "غیرقانونی و تحریف کلام سرود ملی" دانست.

خانه موسیقی همچنین از سازمان میراث فرهنگی ایران خواست به عنوان متولی اصلی آثار ملی کشور نسبت به این "حرکت زشت" واکنش نشان دهد.

به تازگی در ایران، آستان قدس رضوی نسخه‌ای از سرود مشهور 'ای ایران' منتشر کرده با شعری در مدح ایران اسلامی. این سرود با انتقادهای گسترده در شبکه های اجتماعی روبرو شده و بعضی گفته اند نباید از نمادهای ملی برای اهداف سیاسی استفاده کرد.

بیش از ۷۵ سال پیش، حسین گل گلاب شعر سرود 'ای ایران' را نوشت و روح الله خالقی آهنگش را ساخت و غلامحسین بنان آن را خواند.

خانه موسیقی ایران سرود "ای ایران" را "مورد وثوق قاطبه مردم ایران" خواند و هشدار داد که "اینگونه کارها نه تنها کمکی به تحکیم مبانی عقیدتی و دینی مردم نمی کند بلکه بر ضد خودش عمل خواهد کرد".

خانه موسیقی ایران که نهادی مستقل و غیر دولتی است، در سال ۱۳۷۸ آغاز به کار کرد که واقع تنها واحد صنفی برای نوازندگان، آهنگسازان و دیگر اهالی موسیقی است.

گلنوش خالقی: بازی افراد نادان با سرود ملی

گلنوش خالقی، موسیقی‌دان و دختر سازنده سرود ای ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای "دستکاری" در این سرود را محکوم کرده است.

خانم خالقی در بیانیه خود نوشت: "این سرود که صرفا بازگو کننده کشور ایران است، متاسفانه توسط افرادی نادان و نابخرد به بازی گرفته شده است".

خانم خالقی همچنین خواستار محکومیت گسترده دستکاری در این "اثر تاریخی" شد: "امیدوارم شاهد واکنش و حضور پرشکوه ملت ایران در اعتراض به این اعمال ناپسند باشم. بر این باورم که چنین اثر ملی هیچگاه با چنین ترفندهائی دچار خدشه نخواهد شد".

توضیح ویدئو،

انتقاد از نسخه سیاسی - شیعی سرود 'ای ایران'