گزارشگر سازمان ملل از برخورد حکومت ایران با اعتراضات اقتصادی انتقاد کرد

بازار تهران
توضیح تصویر،

در یک سال اخیر در ایران اعتراضات بسیاری با خواسته‌های اقتصادی برگزار شده و در مواردی کارخانه‌ها و بازارها با اعتصاب تعطیل شده‌اند

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از برخورد حکومت ایران با اعتراضات به وضعیت اقتصادی انتقاد کرده و گفته است "نشانه‌های برخورد سخت بیشتر و بیشتر" مایه نگرانی است.

آقای رحمان در گزارش خود نوشته است که با تداوم نارضایتی از افت سطح زندگی و تورم بالا اعتراضات گسترده سال گذشته، به اعتراض‌های پراکنده تبدیل شده‌اند.

او همچنین "تصور اختصاص نامناسب منابع عمومی، حقوق‌های معوق و مشکل دسترسی به آب" را جزو ریشه‌های اعتراضات در ایران خوانده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل می‌گوید بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا به تشدید مشکلات اقتصادی ایران انجامیده و پیامدهای آن نگران کننده است.

این دومین گزارش جاوید رحمان در مقام گزارشگر ویژه سازمان ملل است و در آن به موارد دیگر نقض حقوق بشر در ایران، چون استفاده گسترده از مجازات اعدام، عدم برخورداری از حق دادرسی عادلانه و همچنین سرکوب آزادی‌های سیاسی و عقیدتی اشاره شده است.

پیش از این جواد لاریجانی، که مقامی با عنوان دبیر ستاد حقوق بشر در قوه قضاییه ایران دارد، آقای رحمان را "بلندگوی غرب" خوانده است.

حکومت ایران می‌گوید گزارش‌های حقوق بشری درباره این کشور با اهداف سیاسی تهیه می‌شوند.

'نارضایی‌های دیرپا'

بخش بزرگی از گزارش آقای رحمان به اعدام افرادی اختصاص یافته که هنگام ارتکاب جرم زیر سن قانونی بوده‌اند.

او هشدار داده است که بنا به اطلاعات موثق هم اکنون " ۸۵ نفر"، که هنگام ارتکاب جرم زیر ١٨ سال سن داشته‌اند، در صف مجازات اعدام قرار دارند.

آقای رحمان از برخورد با فعالان سیاسی و مدنی، و وکلای دادگستری چون نسرین ستوده، انتقاد کرده و گفته است کارگران، معلمان، دانشجویان و اقلیت‌های قومی و دینی، از جمله گروه‌هایی هستند که نمی‌توانند از حق آزادی تشکل بهره‌مند شوند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل می‌گوید در جریان بازداشت و آزار روزنامه‌نگاران در ایران قرار گرفته است. او همچنین به آزار خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی و اعضای خانواده‌هایشان اشاره کرده است.

جاوید رحمان از مقام‌های ایرانی خواسته است تا مجازات اعدام را لغو یا محدود کنند، و به دیگر تعهدات حقوق بشری خود پایبند باشند.

آقای رحمانی همچنین از کشورهای که ایران را تحریم‌ می‌کنند خواسته است تا همه قدم‌های لازم را بردارند که این تحریم‌ها به تضعیف حقوق بشر در ایران منجر نشود.