بازداشت استاد دوتابعیتی؛ 'دانشگاه بلژیکی همکاری با دانشگاه تهران را قطع کرد'

دانشگاه لوون بلژیک حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرد بازداشت‌شده در دانشگاه لوون بلژیک تدریس می‌کرده است

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، می‌گوید بازداشت یک استاد ایرانی-بلژیکی در ایران باعث قطع همکاری دانشگاه لوون بلژیک با دانشگاه تهران شده است.

آقای نیلی احمدآبادی توضیحی درباره هویت این استاد دانشگاه نداده است. او گفته به همین دلیل "دانشگاه‌های آن کشور به این بازداشت اعتراض کردند و این موضوع برای جامعه دانشگاهی آنها بسیار اهمیت دارد."

به گزارش خبرگزاری ایسنا رئیس دانشگاه تهران گفته است که این دانشگاه پیشتر با همکاری دانشگاه لوون دوره‌های آموزشی مشترک برگزار می‌کرده که "این همکاری به دلیل مسائل سیاسی از سوی دانشگاه لوون لغو شده است."

به گفته آقای نیلی احمدآبادی، وزیر علوم و فن‌آوری ایران، در سفر اخیر خود به اروپا موضوع قطع همکاری‌های دانشگاهی را پیگیری کرده و سفارت ایران در بلژیک و وزارت امور خارجه هم در حال رایزنی هستند.

رئیس دانشگاه تهران از تأثیر مسائل سیاسی بر همکاری‌های علمی ابراز تاسف کرده است.

پیش از این هم بازداشت چهره‌های دانشگاهی دو تابعیتی یا مقیم خارج از کشور در ایران خبرساز شده است.

احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه مقیم سوئد، از جمله این چهره‌های دانشگاهی است که به جرم جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است.

آقای جلالی علاوه بر سوئد در دانشگاه‌های بلژیک و ایتالیا هم تدریس می‌کرد. او که حدود سه سال پیش به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ دستگیر و زندانی شد.

در موردی دیگر میمینت حسینی چاووشی، جمعیت‌شناس و پژوهشگر دانشگاه ملی استرالیا، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ بازداشت شد. در آن زمان گفته شد که خانم چاووشی به ظن "نفوذ" دستگیر شده است.

به گفته وکیل این پژوهشگر او بعد از حدود دو ماه از زندان آزاد شد.

علاوه بر چهره‌های دانشگاه تعدادی دیگری از شهروندان دوتابعیتی ایران در سال‌های گذشته بازداشت شده‌اند که پرونده بعضی از آنها مانند نازنین زاغری رتکلیف باعث بروز تنش‌هایی در روابط خارجی ایران شده است.