بعضی از موبایل فروشان در چند شهر ایران مغازه‌های خود را بستند

د

بعضی از کسبه فعال در خرید و فروش موبایل در بازارهای "چارسو" و "علاءالدین" تهران و همچنین در تبریز در اعتراض به طرح "رجیستری" (ثبت گوشی) مغازه‌های خود را بسته‌اند و دست به تجمع زدند.

مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی در مشهد و اصفهان هم تصاویری فرستاده اند که نشان می‌دهد "بازار موبایل شهر انها هم تعطیل شده است "

یکی از این مغازه‌داران می‌گوید: "حدود یک هفته پیش سایت گمرک را بدون اطلاع قبلی بستن؛ گوش‌هایی که موجود داریم رو نمی‌توانیم بفروشیم؛ کلی هم گوشی فروختیم که تا چند روز دیگر قطع می‌شود."

در طرح "رجیستری"، گوشی‌ها باید در سامانه "همتا" ثبت شوند و اصالت گوشی قابل استعلام است؛ مالکان گوشی‌ها مدت زمان کوتاهی برای ثبت مهلت دارند.

علت اجرای این طرح مبارزه با قاچاق موبایل اعلام شده است.

یکی از تجمع کنندگان می‌گوید: "به دلیل اجرای طرح رجیستری، شرکت‌ها نمی‌توانند گوشی وارد کنند و ما گوشی رجیستر شده نداریم که بفروشیم و حدود یک هفته هست که هیچ درآمدی نداشته و عملاً بیکاریم."

یکی دیگر از این افراد به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است : "حدود یک هفته هست که سایت رجیستری را بسته‌اند و کلاً نمی‌توانیم گوشی رجیستر کنیم، گوشی‌هایی که اخیراً فروخته شده و دست مردم هستند بدون رجیستری هستند و موقع اتمام مهلت قانونی، مردم آنها را پس می‌آورند، دلیل اینکه چرا سایت را بستند را هم نمی‌دانیم."

علت بسته شدن این سامانه به درستی مشخص نیست.

Image caption موبایل فروشی‌های فردوسی در تهران

بگفته بعضی از فعالان بازار، گوشی‌ها کددار (ثبت شده) قیمت بالایی دارند و مشتریان مجبورند برای آن چند صد هزار تومان هزینه اضافی بپردازند.

بسته شدن سایت واردات مسافری گوشی به افزایش قیمت گوشی تلفن همراه هم دامن زده است؛ که این افزایش قیمت به سه میلیون تومان هم می‌رسد.

در سال جاری قیمت گوشی‌ همراه با افزایش شدید قیمت مواجه بوده است؛ یکی از دلایل اصلی آن افزایش نرخ ارز بوده است.

بعضی از فروشندگان هم برای فعال‌سازی گوشی پس ازاجرای رجیستری هزینه اضافی از مشتریان می‌گیرند.

داده‌های گمرک ایران نشان می‌دهد طی ۱۰ ماهه اول سال جاری (۱۳۹۷) نزدیک به ۳۰۴ میلیون دلار برای واردات گوشی موبایل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شده است ولی کماکان قیمت گوشی‌های همزمان با فزایش نرخ ارز در بازار آزاد افزایش یافت.

در تابستان امسال هم تعدادی از مغازه‌داران بازار موبایل چارسو و پاساژ علاءالدین در تهران در اعتراض به افزایش نرخ دلار مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

در آن زمان نرخ دلار در بازار آزد به ده هزار تومان رسیده بود.

موضوعات مرتبط