دبیرکل سازمان ملل از وضعیت نازنین زاغری و دیگر دوتابعیتی‌های زندانی ابراز نگرانی کرد

گوترش
توضیح تصویر،

دبیرکل سازمان ملل از تشکیل دادگاه‌های ویژه جرایم اقتصادی ابراز نگرانی کرده

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از وضعیبت نازنین زاغری-رتکلیف و دیگر زندانی‌های دوتابعیتی یا غیرایرانی در ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان "آزادی فوری" آنها شده است.

آقای گوترش با ارجاع به بررسی‌های کارشناسان سازمان ملل گفته است برخورد با شهروندان کشورهای دیگر و ایرانی‌های با تابعیت مضاعف، به یک رویه در ایران تبدیل شده است.

او همچنین گفته رسیدگی به پرونده‌های این اشخاص مطابق روند دادرسی عادلانه نبوده است.

آنتونیو گوترش این نکات را در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل و در کنار موارد دیگری از نقض حقوق بشر در ایران بیان کرده است.

دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود اشاره کرده است که تعامل حکومت ایران با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر و مکانیسم‌های حقوق بشری سازمان ملل بیشتر شده و نمایندگان کمیساریای حقوق بشر سفری به ایران داشته‌اند.

آقای گوترش خبر داده که ایران از کمیسر عالی حقوق بشر نیز برای سفر به این کشور دعوت کرده است.

البته گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در سال‌های اخیر اجازه سفر به ایران را نیافته است.

استفاده گسترده از مجازات اعدام و نبود دادرسی عادلانه در دادگستری از مهمترین انتقادهای آنتونیو گوترش درباره وضعیت حقوق بشر در ایران هستند.

آقای گوترش به طور ویژه گفته است عنوان مجرمانه "افساد فی الارض" که مجازات اعدام را در پی دارد، گنگ و نامشخص است.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل از دادگاه‌‎های ویژه‌ای که خارج از آیین دادرسی ایران و برای رسیدگی به جرایم اقتصادی تشکیل شده، ابراز نگرانی شده است.

آنتونیو گوترش در بخش دیگری از گزارشش با اشاره به نبود گردش آزاد اطلاعات در ایران، از برخورد با رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران، از جمله کارکنان بی‌بی‌سی انتقاد کرده است.