آیت‌الله خامنه‌ای به خبرگان: موافقان و مخالفان کنوانسیون‌ها 'به جان هم نیفتند'

مجلس خبرگان
توضیح تصویر،

آقای روحانی، از اعضای مجلس خبرگان و موافق تصویب لوایح FATF که در اجلاس دو روزه خبرگان غایب بود، امروز همراه دیگر اعضا به دیدار رهبر ایران رفت

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضا مجلس خبرگان، از موافقان و مخالفان پیوستن ایران به کنوانسیون‌های مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی خواست در زمان تصویب این لوایح "به جان هم نیفتند".

این اظهارات درحالی بیان می‌شود که شب گذشته، اعضای مجلس خبرگان رهبری در پایان نشست دو روزه، در بیانیه‌ای پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون‌های بین المللی مانند پالرمو و CFT را خطای استراتژیک خواند.

آیت‌الله خامنه‌ای امروز در جمع اعضای این مجلس گفته "وقتی فلان کنوانسیون یا معاهده در کشور مورد بحث است و موافقان و مخالفان استدلال‌ها و دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند، دو طرف نباید یکدیگر را به همراهی با دشمن متهم کنند و به جان هم بیفتند".

رهبر ایران ادامه داد که "نباید به خاطر تعصب به جا علیه دشمن، مخالفان نظر خود را به همراهی با دشمنان منتسب کرد".

مخالفان این لوایح انتقادهای تند و تیزی را مطرح کرده که بیشتر آن متوجه دولت حسن روحانی بوده است.

مخالفان لوایح مرتبط با قوانین گروه ویژه اقدام مالی (FATF) نگرانند تصویب لایحه پالرمو و تامین مالی تروریسم، کمک‌های ایران به گروه‌های شبه‌نظامی خارجی را با مشکل مواجه کند.

آیت‌الله خامنه‌ای گفته است کسانی که "درباره حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه مطالب و سخنان نادرست و نابجایی را مطرح می کنند، به دشمن کمک می‌کنند".

لایحه پالرمو، در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت قرار گرفته است. هر چند، این مجمع نیز در جلسات هفته‌های گذشته خود نتوانسته درباره این کنوانسیون تصمیم بگیرد.

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به انتقاد جوان‌گرایی

توضیح تصویر،

عباسعلی سلیمانی، از اعضای مجلس خبرگان، پس از برکناری از سمت امام جمعه‌ زاهدان، اعلام کرد اولین "شهید لیست جوانگرایی" آیت‌الله خامنه‌ای است

آقای خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌‌های امروزش به "بیانیه گام دوم" اشاره کرد. بیانیه گام دوم رهبر ایران، به مناسبت ۲۲ بهمن منتشر شد و مجلس خبرگان و دیگر نهادهای ایران اعلام کردند که باید مبنای عمل قرار بگیرد.

آنگونه که وبسایت آیت‌الله خامنه‌ای عنوان کرده است، بیانیه گام دوم در واقع "توصیه‌های اساسی" او محسوب می‌شود. یکی از اصلی‌ترین توصیه‌های این بیانیه "جوانگرایی" بوده است.

در ماه‌های گذشته شماری از امامان جمعه شهرهای مختلف ایران و همچنین برخی از رؤسای نهادهای زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای تغییر کرده‌اند.

دستکم در یک مورد این عزل و نصب‌ها با واکنش مواجه شده است. عباسعلی سلیمانی، امام جمعه پیشین زاهدان پس از برکناری‌اش اعلام کرد یک "لیست" تغییر امامان جمعه وجود دارد که هدفش "جوانگرایی" است.

آقای سلیمانی خود را "اولین شهید" این فهرست خواند.