هوک: مردم ایران به جای لعنت فرستادن علاقمند به کار و اشتغال هستند

هوک
توضیح تصویر،

هوک گفته رئیس جمهوری ایران با توصیه به لعنت دیگران در صدد مقصر جلوه دادن سایرین برای عملکرد خود است

برایان هوک، نماینده ویژه وزارتخارجه آمریکا در امور ایران، اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری که دیگران را مسئول شرایط کنونی ا یران دانسته بود مورد انتقاد قرار داده است.

آقای هوک در توییتر وزارتخارجه آمریکا به زبان فارسی نوشته است: "در واکنش به اقتصاد فلج کشور، روحانی از مردم ایران خواسته به آمریکا، اسرائیل و عربستان لعنت بفرستند! با متوسل شدن به نفرین و جادو، او به دنبال مقصر دانستن دیگران برای عملکرد خودش است. مردم ایران به جای لعنت فرستادن علاقه‌مند به کار واشتغال هستند."

روز گذشته اقای روحانی در سخنانی در پایان آخرین جلسه هیئت دولت در سال جاری، ضمن استقبال از آنچه که "انتقاد سازنده" می‌خواند گفت انتقاد نباید باعث ایجاد یاس، شکاف و متهم کردن "خدمتگزاران" ‌شود.

رئیس جمهوری ایران گفت که "من شهادت می‌دهم که همه بخش‌های دستگاه اجرایی دارند تلاش می‌کنند" و افزود که وزیران، معاونین وزیر و مقامات محلی در تلاش برای اداره امور مشارکت دارند.

حسن روحانی از رسانه‌ها خواست تا به مردم امید بدهند و گفت: "ما نباید دشمن اصلی و توطئه‌گر اصلی را از یاد ببریم." وی افزود: "هرچه لعنت دارید بر کسی لعنت کنید که این شرایط را برای کشور به وجود آورد، آمریکایی‌ها این شرایط را به وجود آوردند، صهیونیست‌ها این شرایط را به وجود آوردند، ارتجاع منطقه این شرایط را به وجود آورد."

توضیح تصویر،

روحانی از مقامات دولتی دفاع و سایرین را مسئول مشکلات مردم ایران معرفی کرده و خواستار لعنت آنها شده است

رئیس جمهوری ایران با رد انتقاد از مدیریت کشور گفت که روز پیش از آن چهار فاز پارس جنوبی با هزینه‌ای معادل یازده میلیارد دلار به بهره برداری رسید و آن را نشانه مدیریت کارآمد معرفی کرد.

شرایط اقتصاد ایران که در دهه‌های اخیر عموما با مشکلاتی مانند تورم، بیکاری، رشد ناکافی و فساد همراه بوده در ماه‌های اخیر وخامت بیشتری یافته است و به خصوص سرعت گرفتن تورم باعث نگرانی در مورد روندهای آتی شده است.

برخی از مقامات حکومتی بازگشت تحریم‌های ایالات متحده را عامل این وضعیت دانسته‌اند هر چند برخی دیگر بی‌کفایتی و سوء مدیریت را عامل اصلی این مشکلات قلمداد کرده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران - برجام - خارج شد و گفت که این توافق، که اعتبار آن ده سال است، متضمن جلوگیری از تلاش جمهوری اسلامی برای دستیابی به اسلحه اتمی نیست. وی همچنین مخالفت خود را با ادامه برنامه‌های موشکی بالستیک ایران اعلام کرد و گفت که این برنامه با قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل حاوی تایید برجام انطباق لازم را ندارد.

بخش اصلی این تحریم‌ متوجه صادرات نفت و ارتباط بانکی و مالی جمهوری اسلامی با خارج است هرچند آمریکا شماری از خریداران نفتی را از تحریم معاف کرده و با اعلام اینکه هدف از تحریم فشار بر مقامات جمهوری اسلامی است و نه مردم ایران، گفته است که مواد غذایی و دارویی، اقلام کشاورزی و سایر اقلام بشردوستانه مشمول تحریم نیست. در عین حال، گفته می‌شود که نگرانی صادرکنندگان این اقلام از استفاده از ارتباط بانکی با جمهوری اسلامی محدودیت‌هایی را در این زمینه ایجاد کرده است.

تا کنون گزارشی از اقدامی از سوی مقامات جمهوری اسلامی یا آمریکا برای بررسی راه‌های رفع این محدودیت‌ها منتشر نشده هرچند به نظر می‌رسد پیشنهاد کشورهای اروپایی برای ایجاد سازوکار ویژه ارتباط مالی به ایران براساس استفاده ارز صادراتی ایران به اروپا برای واردات اقلام ضروری شکل گرفته است.