پیام های نوروزی رهبران‌ ایران و آمریکا

حق نشر عکس AFP/tasnimnews

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در پیام خود با ابراز همبستگی با مردم ایران "که آرزوی آینده ای آزاد دارند" گفته است که "ایالات متحده به محکوم کردن رژیم دیکتاتوری ایران ادامه می دهد." آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم با پرماجرا خواندن سال گذشته، بر بهبود وضع اقتصادی کشور و "رونق تولید" تاکید کرده است. وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری ایران نیز به مناسبت نوروز و سال نو شمسی پیام‌هایی خطاب به ملت ایران فرستاده‌اند.

دونالد ترامپ در پیام نوروزی خود گفته است:‌ "متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی های این ایام باشند. امسال مانند سال‌های پیش در این چهار دهه، آنها آمدن بهار را زیر فشار سنگین ظلم رژیم فاسد و بی‌رحم‌شان تجربه می کنند."

او می‌افزاید:‌ "با ابراز همبستگی با مردم ایران که آرزوی آینده‌ای آزاد همراه با فرصت، آبادانی و سعادتمندی دارند، ایالات متحده به محکوم کردن رژیم دیکتاتوری ایران ادامه می‌دهد. ما تعهد می‌دهیم که هرگز در مقابل خواسته های مردم ایران برای آزادی سکوت نکنیم و هیچگاه مبارزه مداوم آنها برای حقوق بشر را فراموش نخواهیم کرد."

وی در پایان پیام خود گفته است: "من هم به مناسبت جشن نوروز به مردم سراسر جهان می‌پیوندم و برای تولد دوباره آزادی در ایران دعا می‌کنم. آزادی و عدالت یک روز بر ظلم و ستم غلبه خواهد کرد."

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در یک پیام ویدیویی سال نو را تبریک گفته است. آقای پومپئو در پیام خود گفته است: "از طرف مردم آمریکا، گرم‌ترین آرزوهایم را تقدیم به همه کسانی می‌کنم، که نوروز را جشن می‌گیرند، چه در ایالات متحده، چه در ایران و سراسر جهان." وی ابراز امیدواری کرده است که "سال نو سرشار از تجدید حیات، تندرستی و کامیابی باشد." وزیر خارجه آمریکا گفته است که "علیرغم تلاش رژیم برای بی‌توجهی به نوروز، ایرانیان همواره نوروز را جشن می‌گیرند؛ نوروز به دلیل پیام صلح، نیکوکاری و شادی هزاران سال است که برجا مانده است." وی سپس به زبان فارسی "نوروز مبارک" می‌گوید.

در ایران هم آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی رییس جمهوری در پیام هایی با انتساب مسئولیت مشکلات سال به عوامل خارجی و دشمن، بر تلاش برای بهبود وضع اقتصادی کشور تاکید کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای در پیام خود با پرماجرا خواندن سال ۱۳۹۷ گفت: «دشمنان نقشه‌ها کشیده بودند، نقشه‌ها داشتند برای ملت ایران. صلابت ملت و بصیرت ملت و همت جوانان، نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد. در مقابل تحریم‌های شدید و به قول خودشان بی‌سابقه آمریکا و اروپا، ملت ایران، هم در عرصه‌ سیاسی، هم در عرصه‌ اقتصادی یک واکنش محکم و مقتدرانه‌ای از خود نشان داد."

رهبر جمهوری اسلامی افزود: "مشکل اساسی کشور همچنان مشکل اقتصادی است؛ بخصوص در این ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط است به مدیریت‌های نارسا در زمینه‌ی مسایل اقتصادی است که این‌ها حتما بایستی جبران بشود."

مطابق معمول، وی شعاری را هم برای سال جدید عنوان کرد و گفت که شعار امسال را "رونق تولید" در نظر گرفته است. او گفت: "باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اول سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد. اگر این شد، امیدواریم که ان‌شاءالله حلّ مشکل اقتصادی راه بیفتد."

در مورد شعار سال گذشته، آیت‌الله خامنه‌ای گفت: "سال ۹۷ را ما سال حمایت از کالای ایرانی اعلام کردیم. نمی‌توانم بگویم که این شعار به طور کامل عملی شد، اما می‌توانم بگویم این شعار به صورت وسیعی مورد توجه قرار گرفت و در بسیاری از موارد، این شعار از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت و عمل شد و همین قطعاً تأثیر خواهد داشت."

حسن روحانی هم در پیام خود سال گذشته را "سال پیروزی بر تروریسم، سال پیروزی ملت ایران در مجامع بین‌المللی و در دادگاه بین‌المللی، سال ایستادگی ملت ایران و حماسه‌های باشکوهی چون ۲۲ بهمن و سال صبر، مقاومت و ایستادگی" توصیف کرد و افزود: "در عین حال از لحاظ معیشت، مردم با سختی‌های فراوانی مواجه بودند." وی گفت که "همه تلاش دولت و کارگزاران نظام، کاهش این سختی‌ها و مشکلات بود."

چند شخصیت سیاسی دیگر جهان نیز نوروز را به ملت‌هایی که این روز را جشن می‌گیرند تبریک گفته‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، با یادآوری اینکه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان نوروز را جشن می‌گیرند، آن را "آغازی نو: فرا رسیدن یک سال جدید، نخستین روز بهار، نو شدن طبیعت" خوانده و گفته است: "نوروز فرصتی دوباره برای همه ما است تا بر پایبندی خود به صلح، حقوق بشر و منزلت انسان‌ها تاکید کنیم؛ گفت‌وگو و رواداری را بگسترانیم، از سیاره خود حفاظت کنیم." وی ابراز امیدواری کرده است که پیام نوروز، الهامبخش همگان باشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز نوروز را به مردم این کشور تبریک گفته و آن را نماد دوستی دانسته است. الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز با تبریک نوروز به مردم کشورش، وعده داده است که اصلاحات مورد نظر او ادامه خواهد یافت. نخست وزیر بریتانیا نیز در پیامی نوروز را همه ملت‌هایی که این روز را جشن می‌گیرند تبریک گفته است.