سیل در ایران؛ استاندار تهران: آماده‌باش در تهران ادامه دارد

استاندار حق نشر عکس TASNIM
Image caption استاندار تهران در حال بازدید از دره فرحزاد در شمال تهران

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، عصر روز سه‌شنبه ۶ فروردین، ۲۶ مارس، اعلام کرد که تا پایان برگشت به شرایط عادی آماده باش در استان تهران استمرار دارد.

در همین حال سازمان هواشناسی ایران از ورود یک سامانه بارشی دیگر به ایران از عصر فردا (چهارشنبه ۷ فروردین/۲۷ مارس) خبر داده است.

استاندار تهران که پس از شرکت در جلسه ستاد مدیریت بحران استان و شهر تهران با خبرنگاران صحبت می‌کرد، از شهروندان تهرانی خواست که از توقف خودروهای خود در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption بارش شدید در تهران

او همچنین تاکید کرد که در مورد سدهای استان تهران "هیچ نگرانی وجود ندارد و حتی در بخشی فقط نیمی از سدها پر شده است" اما "۶ روددره کن، فشم، دربند، گلاب دره، فرحزاد و خرگوش دره" باید به طور مستمر مورد بازدید قرار گیرند تا هیچ مانعی مقابل جریان آب قرار نگیرد و خودرویی هم در آن محدوده پارک نشود."

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption رودخانه دربند - دستور تعطیلی واحدهای صنفی مناطقی از شمال تهران صادر شده است

سرهنگ بابک نمک شناس، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ هم از رانش زمین در جاده کن سولقان در غرب تهران خبر داده است.

به گفته نمک‌شناس، گودال ایجاد شده در اثر رانش زمین به طول ۷ متر و عرض ۵ متر و این حادثه تلفات جانی نداشته است.

صبح امروز، سه‌شنبه، سرهنگ تقی افرند، معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اعلام کرد که به متصدیان واحدهای صنفی واقع در دربند، درکه، فشم، لواسان، فرحزاد، کن و سولقان ابلاغ شده است که به مدت چهل و هشت ساعت واحدهای صنفی خود را تعطیل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی دلیل این دستو را شرایط جوی و احتمال وقوع سیلاب و آب‌گرفتگی در این محل‌ها و به منظور حفظ جان و مال خود و شهروندان عنوان کرده است.

به واحدهای صنفی دستور داده شده از ارائه هرگونه خدمات به مشتریان خودداری ورزند و از مردم نیز خواسته شده است تا "به خاطر حفظ جان خود و عزیزانشان" به این مراکز مراجعه نکنند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از سرتیپ پاسدار حمید هداوند، جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، گزارش کرده است که با توجه به احتمال وقوع سیل در تهران، پلیس شهر در آمادگی کامل به سر می‌برد و به این منظور "مدیریت و مقابله با هرگونه سیلاب احتمالی در پایتخت" چهار قرارگاه ویژه تشکیل شده است. وی در عین حال تاکید کرد که "در حال حاضر هیچ خطری متوجه تهران نیست اما پلیس در آمادگی کامل قرار دارد."

پلیس راهنمایی تهران هم بعضی از مسیرها را به خاطر خطرات ناشی از سیلاب احتمالی به روز ترافیک بسته است.

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption اکثر خودروهای گرفتار در سیل شیراز متعلق به مسافران بود

در مورد خطر جاری شدن سیل در تهران، استاندار تهران گفته است که فعلا ظرفیت سدهای استان نیمه پر است و این سدها گنجایش ذخیره سازی بسیاری از حوضه‌های آبریز و سیلاب‌ها را دارد. وی در عین حال گفته است که به گزارش آب منطقه‌ای و هواشناسی در صورت رگبار سنگین به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، رودخانه‌های استان استعداد طغیان و جاری شدن سیل را دارد اما لایروبی مسیل‌های مناطق ۲۲ گانه شهرداری صورت گرفته است.

به گفته استاندار تهران در صورت سرریز آب از سد کرج، در مسیر رودخانه کرج مسیرهای انحرافی برای ایمن شدن شهرهای غرب استانطراحی شده و از تعدادی از معادن شن و ماسه که قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به عنوان ذخیره گاه‌های آب استفاده خواهد شد. به گفته استاندار تهران، در حال حاضر دبی رودخانه کرج نصف شده و نیم دیگر آب رودخانه به سمت این حوضچه‌ها هدایت می‌شوند.

علاوه بر تهران، در شهرستان ایذه تمامی ادارات و دستگاه‌های دولتی به خاطر شدت بارندگی روز سه شنبه تعطیل شده است و تنها دستگاه‌های عضو ستاد بحران فعال خواهند بود.

حق نشر عکس iSna
Image caption تخت جمشید بعد از فروکش کردن سیل - نقاط مختلف استان فارس همچنان با احتمال بارش سنگین مواجه است

سازمان هواشناسی همچنین در مورد احتمال وقوع سیل در تعدادی از استان‌های ایران هشدار داده است. این سازمان گفته است که با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به ایران، روز سه‌شنبه و چهارشنبه در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی احتمال بارش باران و در ارتفاعات، بارش برف سنگین وجود دارد.

احتمال وقوع سیلاب در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مناطق غربی استان فارس و جنوب آذربایجان غربی وجود دارد.

در روزهای اخیر، بارش باران و جاری شدن سیل در نقاط مختلف ایران تلفات جانی و خسارات مالی سنگین برجای گذاشته است.

حق نشر عکس LEADER.IR
Image caption رهبر جمهوری اسلامی وقوع سیل را به امام جمعه شیراز تسلیت گفته و خواستار اقدام نهادهای دولتی و مردم برای کمک به آسیب‌دیدگان شده است

روز گذشته، در پی ریزش باران شدید در شهر شیراز، در منطقه دروازه قرآن، میدان ابوالکلام، هفت‌تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق سیل جاری شد که در نتیجه آن، نوزده نفر جان باختند و بیش از ۱۱۰ تن زخمی شدند.

روز سه‌شنبه، پزشکی قانونی استان فارس اعلام کرد که سیزده تن از قربانیان این سیل شناسایی و برای آنان جواز دفن صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، استاندار فارس گفته است که اکثر کسانی که از این سیل آسیب دیدند مسافرانی بودند که ناگزیر می‌بایست از این مسیرها عبور کنند. وی گفته است که پس از ده دقیقه بارش باران سنگین، سیل به طور ناگهانی جاری شد و به همین دلیل، زمان کافی برای جلوگیری از ورود خودروها به منطقه دروازه قرآن، محل اصلی تلفات، وجود نداشت.

در عین حال، رئیس دادگستری فارس دادستان این استان را مامور رسیدگی به این حادثه کرده و گفته است که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که رودخانه منتهی به دروازه قرآن لایروبی نشده و مجرای عبور آب به طور کامل باز نبوده و دلیل راه افتادن سیلاب شدید این بوده است.

وی گفته است که سازمان هواشناسی از یک هفته پیشتر هشدارهای لازم در مورد ریزش شدید باران را صادر کرده بود ولی مقامات شهرداری پیش‌بینی لازم از جمله لایروبی رودخانه مجاور دروازه قرآن و را مورد توجه قرار ندادند. رئیس دادگستری استان فارس گفته است که این موضوع توسط دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و "با مسئولین و متولیان خاطی قاطعانه برخورد خواهد شد."

رئیس پلیس راه شمال استان فارس به مسافران توصیه کرده است که با توجه به شروع بارش برف و باران از شب گذشته و احتمال جاری شدن سیلاب، از سفرهای غیرضروری در مسیرهای این استان خودداری ورزند.

برخی مناطق سیل‌زده ‌محل آثار و یادگارهای تاریخی است. خبرگزاری ایسنا تصاویری از تخت جمشید در فارس را پس از سیلاب منتشر کرده و خبرگزاری فارس نیز در گزارشی به نقل از یکی مقامات محلی استان لرستان گزارش کرده که یکی از پایه‌های پل تاریخی کشکان در این استان بر اثربارش شدید باران و سیلاب تخریب شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا از جمله کشورهایی بوده که جاری شدن سیل و جان باختن شماری از ایرانیان در آن را تسلیت گفته است.

تسلیت داخلی و خارجی

در واکنش به جاری شدن سیل در ایران، دولت ترکیه آمادگی خود را برای کمک به آسیب‌دیدگان اعلام داشته و وزارتخارجه آمریکا نیز با درج پیامی در وبسایت فارسی خود همراه با تصویری از مناطق سیل زده در قاب سیاه، ضمن ابراز همدردی با سیل‌زدگان و آرزوی درمان سریع برای مجروحان، گفته است که "مانند همیشه آماده کمک هستیم، همانطور که در سایر نقاط جهان در اینگونه شرایط پیشتاز هستیم." وبسایت سفارت فرانسه پیام تسلیتی در این مورد منتشر کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز جان باختن شماری از ایرانیان در اثر جاری شدن سیل را تسلیت گفته است.

روز سه شنبه، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در پیامی به امام جمعه شیراز از جاری شدن سیل در شیراز و کشته شدن شماری از مردم ابراز تاثر کرد. وی از سازمان‌های دولتی و مردم خواسته است به سیل‌زدگان کمک کنند.

پیشتر دفتر رهبر جمهوری با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که "با هدف کمک به سیل‌زدگان شمال کشور، گزینه بخش پرداخت وجوهات شرعی در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری فعال شد."