ترزا می: قربانی راه برگزیت

بریتانیا و اتحادیه اروپا حق نشر عکس Reuters

در شطرنج گاهی برای پیروزی باید یکی از مهره‌ها را قربانی کرد.

معروف است که گری کاسپاروف، شطرنج‌باز سرشناس روس با قربانی کردن باارزش‌ترین مهره یعنی وزیرش توانست آناتولی کارپوف قهرمان وقت شطرنج جهان را شکست دهد و عنوان قهرمان جهان را برای اولین بار از آن خود کند.

وعده کناره‌گیری از مقام نخست‌وزیر بریتانیا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، مهره وزیر ترزا می بود؛ سنگین‌ترین هزینه‌ای که او می‌توانست برای جلب حمایت مخالفان توافق برگزیت بپردازد.

بیشتر بخوانید:

فداکاری کافی نیست

خانم می این تصمیم را به اختیار خودش نگرفت. منتقدان او در داخل حزب محافظه‌کار چند وقتی بود که می‌گفتند تنها راه تصویب توافق، کناره‌گیری اوست.

ولی حتی این وعده هم شاید برای تصویب توافقنامه در مجلس کافی نباشد.

از یک طرف جان برکو رئیس مجلس بریتانیا با استناد به قانونی باستانی گفته تا محتوای توافق تغییر نکند، اجازه رأی‌گیری دوباره درباره آن را نمی‌دهد.

از طرف دیگر وعده کناره‌گیری نخست وزیر، رأی تنها بخشی از مخالفان توافق در داخل حزب محافظه‌کار را تغییر می‌دهد.

گروهی به دلیل مخالفت با نفس ترک اتحادیه اروپا با توافق مخالفند.

گروهی دیگر می‌گویند تنها در شرایطی رأی‌شان را تغییر می‌دهند که نظر دی‌یوپی (حزب پروتستان‌های ایرلند شمالی که حامی دولت، ولی مخالف توافق است) عوض شود.

گروه سومی از سرسخت‌ترین هواداران برگزیت در حزب محافظه‌کار هم هستند که به چیزی جز خروج بی‌توافق از اتحادیه اروپا رضایت نمی‌دهند.

وعده کناره‌گیری ترزا می بعید است نظر این سه گروه را تغییر دهد و بدون آن‌ها، تصویب توافقنامه تقریباً غیرممکن است.

اتحادیه اروپا: بلای جان نخست‌وزیران بریتانیا

به نظر می‌رسد ترزا می هم به سرنوشت سه نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا دچار شده است.

بحث عضویت بریتانیا در این اتحادیه، دیوید کامرون و مارگارت تاچر را مجبور به استعفا کرد و دعواهای داخلی بر سر این موضوع در حزب محافظه‌کار، یکی از دلایل اصلی شکست سنگین جان میجر از تونی بلر در سال ۱۹۹۷ بود.

دو سال و نیم پیش که ترزا می قدرت را در دست گرفت، از قصدش برای مبارزه با "بی‌عدالتی‌های آتشین" در جامعه بریتانیا گفت و امیدوار بود که میراثی به جز برگزیت از خود به جا بگذارد.

ولی دیگر قطعی به نظر می‌رسد که نام و کارنامه او هم به اتحادیه اروپا گره می‌خورد؛ چه در زمان کناره‌گیری‌اش بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کرده باشد چه نه.

موضوعات مرتبط