آیت‌الله خامنه‌ای: اینکه گفته می‌شود دشمن تراشی نکنید، حرف نادرستی است

دشمن از کلمات کلیدی در اظهارات آیت الله خامنه ای است
توضیح تصویر،

دشمن از کلمات کلیدی در اظهارات آیت الله خامنه ای است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در حضور برخی از مقام های ارشد ایران و سفرای کشورهای اسلامی مقیم تهران گفته است "علت دشمنی با نظام جمهوری اسلامی همان خط دشمنی جبهه طاغوت با جبهه توحید است و اینکه گفته می شود دشمن تراشی نکنید حرف نادرستی است".

این دیدار و سخنرانی به مناسبت سالگرد بعثت پیامبر اسلام صورت گرفته و طی آن آیت الله خامنه ای در سخنرانی اش به مقایسه وضعیت جمهوری اسلامی و صدر اسلام پرداخته است و گفته "نظام جمهوری اسلامی ادامه‌ بعثت پیامبر است و وعده‌ خدا، پیروزی جبهه حق در مصاف توحید و طاغوت است".

در جریان سخنرانی امروز آیت الله خامنه ای، حسن روحانی رئیس جمهور، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، علی لاریجانی رئیس مجلس و صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم حضور داشته اند و آقای روحانی هم در اظهاراتی عید مبعث را تبریک گفته است.

آقای خامنه ای گفته است "آن کسی که امروز با جمهوری اسلامی دشمن است، مثل همان کسی است که در صدر اسلام با بعثت پیامبر دشمن بود. بعضی می‌گویند دشمن‌تراشی نکنید؛ نه. ما دشمن‌تراشی نمی‌کنیم، حرف اسلام را می‌گوییم، به‌خاطر همین، دشمنی ایجاد می‌شود. آمریکا از شما می‌خواهد از اسلام دست بردارید. نوکرهای آمریکا مثل آل سعود هم همین را می‌خواهند".

دشمن از کلمات کلیدی در اظهارات آیت الله خامنه ای است. او در هر سخنرانی خود بارها از این کلمه استفاده می کند. رهبر ایران در سخنرانی اول فروردین خود در مشهد بیست و پنج بار کلمه دشمن و دشمنان را به کار برده بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، هم در تبلیغات انتخاباتی و هم پس از شروع ریاست جمهوری، در برخی از اظهارنظرهایش از ضرورت مصالحه و مذاکره و پایان دادن به دشمن تراشی ها گفته بود. بهبود روابط با کشورهای جهان و کاهش دشمنی و اختلافات از شعارهای اصلی او بود.

آقای روحانی در جلسه‌ای با مدیران دولتی ایران در بهار گذشته گفته بود "ما دشمن و بدخواه داریم. در منطقه و جهان، در ابرقدرت‌ها بدخواه داریم، باید به فکر آن هم باشیم اما نباید خیلی فکر خود را به آن مشغول کنیم".

گفتمان رئیس جمهور در یک سال گذشته به آیت الله خامنه ای شباهت پیدا کرده است. به گفته ناظران مسائل ایران، خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام با ایران و بازگشت تحریم های آمریکا، در ایجاد این وضعیت موثر بوده است.