چرا حشد شعبی، نیروی شبه نظامی عراق در مناطق سیل‌زده خوزستان حضور دارند؟

حق نشر عکس Fars
Image caption حضور حشد شعبی در خوزستان

حضور حشد شعبی، نیروی شبه نظامی عراق در مناطق سیل‌زده خوزستان و لرستان واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق گفته نیروهای حشدالشعبی، شبه‌نظامیان عراقی تحت حمایت ایران هستند که برای "امدادرسانی" وارد ایران شده‌اند.

حشد شعبی خود در بیانیه‌ای اعلام کرده که یگان مهندسی و برخی ماشین آلات سنگین این سازمان برای منحرف کردن جریان سیل و جلوگیری از ورود آن به عراق وارد خاک ایران شده‌اند.

اما مدتی بعد نائب رئیس حشد شعبی عراق در مسجدی در اهواز گفت که برای کمک‌رسانی آمده است.

روزنامه کیهان در حمایت از حضور حشد شعبی در ایران نوشت: "عراق بیش از صد خودروی حامل کمک‌های رفاهی و عمرانی به مناطق سیل‍زده فرستاده و یگان مهندسی سازمان بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) برای کمک به مهار سیل خوزستان وارد ایران شده‌اند."

حق نشر عکس Fars

این روزنامه نوشت افرادی از تیپ فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان نیز برای امدادرسانی وارد مناطق سیل‌زده جنوب کشور شدند.

مخالفان از جمله چهره‌های سرشناس اپوزیسیون می‌گویند حضور این نیروهای شبه نظامی برای امنیتی کردن فضا است و ربطی به امدادرسانی ندارد.

اما برخی هم با حضور این نیروها موافقند.

طبق قانون اساسی ایران، مجلس باید برای حضور نیروی نظامی خارجی در داخل کشور تصمیم‌گیری کند که درباره آن اطلاع‌رسانی هم می‌شود. در مواردی نیز شورای عالی امنیت ملی درباره ورود نیروی نظامی خارجی تصمیم گیری می‌کند که این تصمیم الزاما رسانه‌ای نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Mizan
Image caption سیل خوزستان

موسی غضنفری آبادی، رئیس دادگاه انقلاب تهران اخیرا گفته بود: "اگر ما انقلاب را یاری نکنیم، حشد شعبی عراق، فاطمیون افغان، زینبیون پاکستان و حوثی‌های یمن خواهند آمد و انقلاب را یاری خواهند کرد."

این سخنان موجب شد برخی این حضور نیروهای حشد شعبی و دیگر نیروهای شبه نظامی کشورهای همسایه در ایران را برای کنترل اعتراض‌های احتمالی به عدم مدیریت صحیح سیل بدانند.

بحث دیگری که درباره حضور این نیروها عنوان شده موضوع امدادرسانی است.

برخی از کارشناسان و همچنین کاربران شبکه‌های مجازی اشاره کرده‌اند که حضور امدادگران خارجی در ایران بی‌سابقه نیست اما مسئله حضور نیروی شبه نظامی است.

مقامات ایران هنوز روشن نکرده‌اند که این نیروها با درخواست کدام نهاد به ایران آمده‌اند.

موضوعات مرتبط