ابراز امیدواری ترکیه از تمدید معافیت از تحریم های نفتی ایران

کالین می گوید ترکیه به ایران پشت نمی کند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کالین می گوید ترکیه به ایران پشت نمی کند

ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان می گوید ترکیه امیدوار است آمریکا معافیت کشورش از تحریم های نفتی ایران را تمدید کند.

آقای کالین که سه شنبه در واشنگتن صحبت می کرد گفت ترکیه میزان خریداری نفت از ایران را کاسته و همزمان این پیام را به دولت آمریکا انتقال داده که معافیت های این کشور باید تمدید شود.

ترکیه یکی از هشت کشوری است که از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران به طور محدود معاف شده است.

به گفته آقای کالین ترکیه موافق تحریم های آمریکا نیست و آنها را مفید نمی داند.

آقای کالین گفت: "نه تنها تاکید کردیم که خواهان ادامه خرید نفت از ایران هستیم که گفتیم ایران کشور همسایه ماست ... نباید از ترکیه انتظار داشته باشند که به ایران پشت کند."

با این حال، به گفته آقای کالین ترکیه قصد ندارد تحریم های آمریکا را نقض کند و در صورت عدم تمدید معافیت این کشور، در پی راه های جایگزین برای انجام مبادلات با ایران خواهد بود.

در پی خروج آمریکا از برجام و برقراری مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران، آمریکا در نوامبر گذشته هشت مشتری عمده نفت خام ایران را به مدت شش ماه از این تحریم ها استثنا کرد.

ترکیه، یونان، ایتالیا، هند، چین، ژاپن، تایوان و کره جنوبی کشورهایی هستند که به شرط کاهش خرید نفت از ایران، از تحریم های آمریکا معاف شدند.

حال با نزدیک شدن به پایان دوره شش ماهه معافیت ها، تحلیلگران از افزایش احتمال تمدید نشدن این معافیت ها خبر داده اند.

ترکیه در حالی بر ادامه خریداری نفت از ایران تاکید دارد که با آمریکا بر سر خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه دچار اختلاف است.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران سه شنبه پس از دیدار از سوریه به آنکارا سفر کرد تا با مقام های ترکیه درباره روابط دوجانبه و وضع سوریه مذاکره کند.