رویترز: کارشناسان دولتی آمریکا در مورد گزارش‌دهی فعالیت تسلیحاتی ایران اختلاف نظر داشتند

گزارش

منبع تصویر، www.state.gov/documents

توضیح تصویر،

به گفته رویترز برخی از کارشناسان نحوه ارائه بخش‌های مربوط به ایران در گزارش وزارت خارجه را گزینشی دانسته‌اند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در میان مقامات آمریکایی در مورد لحن و محتوای گزارش مربوط به فعالیت‌های اتمی و موشکی ایران اختلاف نظر بروز کرده و بعضی از آنان "سیاه‌نمایی" فعالیت جمهوری اسلامی را با گزارش برنامه تسلیحاتی عراق قبل از حمله آمریکا به آن کشور مقایسه کرده‌اند.

وبسایت وزارت خارجه آمریکا متن کوتاه شده گزارش سالانه "پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل، منع گسترش و خلع سلاح‌های کشتار جمعی" را منتشر کرده که بخشی از آن به برنامه‌های اتمی و موشکی ایران اختصاص دارد. این گزارش توسط اداره کنترل، راستی‌آزمایی و پیروی از تعهدات تسلیحاتی تهیه شده و به گفته رویترز، بعضی از کارشناسان معتقدند این متن گزینشی بوده و بیش از اندازه‌ بر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی تمرکز کرده است.

این خبرگزاری گفته است که در مقایسه با گزارش چهل و پنج صفحه‌ای سال گذشته، گزارش اخیر در دوازده صفحه منتشر شده و این شبهه را پیش آورده که ممکن است هدف از انتشار آن، زمینه‌سازی برای وارد کردن فشار بیشتر بر حکومت ایران باشد. در مقدمه متن منتشر شده در وبسایت وزارت خارجه آمریکا آمده است که "متن تفصلی و طولانی‌تر" پس از ارزیابی امنیتی و تعیین بخش‌هایی که می‌تواند از طبقه بندی محرمانه خارج شود، در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه روز سه‌شنبه متن طبقه بندی نشده و کوتاه گزارش را در وبسایت خود قرار داد و سپس آن را حذف کرد و این اقدام باعث انتشار اخباری در این مورد شد که بین کارشناسان این وزارتخانه در مورد محتوای منتشر شده و اینکه آیا عمدا بر خطر ایران تاکید بیشتری گذاشته اختلاف نظر بروز کرده است. پس از چند ساعت، همان متن بار دیگر در وبسایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نخست وزیر اسرائیل هنگام گزارش کشف و انتقال "اسناد تسلیحات اتمی" ایران - وزارت خارجه آمریکا به کشف این اسناد استناد کرده است

این گزارش یک روز پس از آن منتشر شد که ایالات متحده ورود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فهرست سازمان‌های تروریستی را رسما اعلام کرد. رویترز یادآور شده است که سال گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و یک رشته تحریم‌های اقتصادی را علیه این کشور به اجرا گذاشت

این خبرگزاری افزوده است که بعضی از ناظران این سئوال را مطرح کرده‌اند که آیا دولت دونالد ترامپ در نظر دارد به "سیاه‌نمایی" در مورد فعالیت‌های ایران دست بزند و برای منظورهای دیگری، تصویری تاریک را ترسیم کند "همانطور که دولت جورج دابلیو بوش [رئیس جمهوری اسبق آمریکا] با استناد به اطلاعات جعلی، حمله و اشغال عراق در سال ٢٠٠٣ را توجیه کرد."

با اینهمه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از انتشار این متن و نحوه ارزیابی فعالیت اتمی و موشکی ایران دفاع کرده و گفته است که این گزارش "پس از ارزیابی آگاهانه و دقیق تمامی اطلاعات موجود" تهیه و منتشر شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گزارش وزارت خارجه آمریکا نسبت به برنامه موشکی ایران هم ابراز نگرانی کرده است

گزارش سالانه پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل، منع گسترش و خلع سلاح‌های کشتار جمعی باید هر ساله تا ١٥ ماه آوریل تهیه شود و در اختیار کنگره قرار گیرد و متن تفصیلی آن بعدا پس از ارزیابی و تعیین بخش‌های محرمانه و غیرمحرمانه آن منتشر خواهد شد.

در خلاصه منتشر شده در وبسایت وزارت خارجه به ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا یا آژانس بین المللی ا نرژی اتمی در مورد برنامه اتمی ایران اشاره‌ای نشده اما نگهداری پرونده‌های حاوی اطلاعات قدیمی مربوط به برنامه تسلیحات اتمی که سال گذشته توسط اسرائیل کشف و افشا شد بازگو شده است.

رویترز به نقل از یکی از کارشناسان کنگره آمریکا که از او نامی نبرده گفته است که این گزارش "در صدد انباشتن استنتاج روی استنتاج است" تا در نهایت به ترسیم "تصویری ترسناک" از اقدامات ایران منجر شود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

به گفته رویترز بعضی از ناظران تلاش برای سیاه‌نمایی برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را یادآور "گزارش‌های اطلاعاتی" قبل از حمله آمریکا به عراق دانسته‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

متنی که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، با اعلام اینکه در سطح جهانی "در مجموع پیروی کلی از پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی محکم بوده" افزوده است که "نگرانی‌هایی در مورد فعالیت چند کشور وجود دارد." این گزارش سپس با اشاره به "نگهداری بایگانی مرتبط با برنامه تسلیحات اتمی قبلی ایران و همچنین تلاش این کشور برای حفظ تعدادی از کارشناسان و تکنیسین‌های مرتبط با برنامه‌های قبلی" ابراز نگرانی کرده که ممکن است ایران در صدد از سر گرفتن برنامه‌های تسلیحاتی پس از پایان موعد برجام در سال ٢٠٢٥ باشد.

سال گذشته نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که ماموران اطلاعاتی آن کشور توانسته‌اند به بایگانی این اسناد دست یابند و آنها را به اسرائیل منتقل کنند.

گزارش منتشر شده در وبسات وزارت خارجه آمریکا نسبت به گسترش برنامه‌های موشکی در سراسر جهان به خصوص در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرده و ظاهرا در اشاره به قرار گرفتن تسلیحات موشکی در اختیار گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، حماس و حوثی‌های یمن، گفته است که اینگونه تسلیحات حتی در دست "عناصر غیر دولتی" هم قرار دارد و آن را باعث نگرانی دانسته است.

این گزارش گفته که "چالش‌های ناشی از گسترش برنامه‌ها و افزایش توان موشکی در هیچ جایی بیش از ایران واضح نیست" و افزوده است: "ایران دارای بزرگترین برنامه موشکی در خاورمیانه است و به تلاش برای افزایش ابعاد، پیچیدگی فنی، بُرد، دقت هدفگیری و قابلیت کشتار زرادخانه موشکی خود ادامه می‌دهد." در این گزارش همچنین امده است که برخی از "عرضه‌کنندگان چین" به فروش فناوری و اقلام قابل استفاده در برنامه موشکی ایران ادامه می‌دهند و حکم بازداشت لی فنگول، به ظن فروش این نوع فناوری و تجهیزات، و تعیین جایزه پنج میلیون دلاری برای اطلاعات منجر به بازداشت او را یادآور شده است.

در بخش مربوط به تسلیحات شیمیایی این گزارش آمده است که "ایالات متحده پیشاپیش نگرانی علنی خود را نسبت به برنامه روسیه و ایران در استفاده از مواد شیمیایی و دارویی برای مقاصد تهاجمی ابراز داشته است."

بخش‌های دیگر این گزارش به بررسی مفصل برنامه های اتمی و موشکی کشورهای دیگری مانند کره شمالی، سوریه، روسیه و همچنین نحوه رعایت معاهدات مربوط به منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی اختصاص دارد.