رئیس جمهوری آمریکا و ولیعهد ابوظبی درباره 'تحریم فلج‌کننده ایران' گفتگو کردند

محمد و ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

'تحریم فلج کننده ایران' از موضوعات مورد گفتگوی شیخ محمد و ترامپ بوده است

رئیس جمهوری آمریکا و ولیعهد ابوظبی درباره امنیت منطقه و تحریم ایران گفتگو کرده‌اند.

کاخ سفید با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که دونالد ترامپ در تماس تلفنی با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، درمورد روابط دو کشور، اوضاع منطقه، بازار نفت و رویکرد نسبت به جمهوری اسلامی ایران به تبادل نظر پرداختند.

براساس این گزارش، "ادامه حمایت آمریکا از قابلیت دفاع ملی امارات متحده عربی، تقویت ائتلاف‌های منطقه‌ای و تاثیر تحریم‌های فلج کننده دولت آمریکا علیه ایران" از جمله موضوعات مورد گفتگو در این تماس تلفنی بوده است. این اطلاعیه می‌افزاید که در این تماس تلفنی، "همچنین در مورد نقش امارات متحده عربی، به عنوان یک عرضه کننده قابل اعتماد نفت، در بازار جهانی انرژی گفتگو شد."

به دلیل بیماری شیخ خلیفه بن زاید، فرمانروای ابوظبی و رئیس امارات متحده عربی، بخش عمده وظایف او به عنوان بالاترین مقام امارات به ولیعهد ابوظبی سپرده شده است و از او به خصوص به عنوان معمار اصلی سیاست خارجی امارات نام برده می‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پومپئو و شیخ عبدالله - سفر عبدالله به واشنگتن با وتوی مصوبه کنگره آمریکا در مورد منع حمایت از ائتلاف به رهبری سعودی همزمان بوده است

گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری آمریکا و ولیعهد ابوظبی با سفر شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی به آمریکا همزمان بوده است.

به گزارش آژانس خبری امارات، شیخ عبدالله در واشنگتن با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، ملاقات و درمورد "گسترش همکاری دو طرف در راستای پیشبرد منافع متقابل و همچنین تضمین امنیت خاورمیانه و جهان" گفتگو کرده است.

موضوع دیگر مذاکرات وزیران خارجه دو کشور، مقابله با افراطگرایی، حل و فصل درگیری یمن و تلاش برای بازسازی و تقویت امنیت منطقه عنوان شده است. وزیر خارجه امارات از "ادامه همکاری با ایالات متحده در یمن به منظور مقابله با حوثی‌های تحت حمایت ایران و گروه تروریستی القاعده شبه‌جزیره عرب که عامل حملاتی به منافع و شهروندان آمریکایی بوده است" قدردانی کرده است.

وی در عین حال بر لزوم یافتن راه حلی سیاسی برای بحران یمن تاکید کرد و گفت که بین آوریل سال ٢٠١٥ تا پایان سال ٢٠١٨، امارات متحده عربی نزدیک به پنج میلیارد و پانصد میلیون دلار کمک‌های بشردوستانه به یمن ارسال کرده است. اوایل این هفته، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که مصوبه کنگره در مورد قطع حمایت ایالات متحده از ائتلاف به رهبری عربستان در یمن را وتو کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تاسیسات نفتی امارات - امارات عضو اوپک است و نظر آن در تعیین سطح تولید سازمان تاثیر دارد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

وزیر خارجه امارات همچنین یادآور شده است که این کشور از واردکنندگان عمده کالاها و خدمات از آمریکاست و مازاد تجاری آمریکا در مبادلات دوجانبه در سال گذشته به بالای ١٤ میلیارد و پانصد میلیون دلار رسید. امارات همچنین میلیادرها دلار در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است.

ابوظبی بزرگترین شیخ‌نشین تشکیل دهنده امارات متحده عربی است و فرمانروای آن ریاست کشور امارات را هم بر عهده می‌گیرد. ولیعهد ابوظبی پس از رسیدن به فرمانروایی این شیخ‌نشین معمولا از سوی شورای عالی فدرال امارات، متشکل از فرمانروایان هفت شیخ نشین تشکیل دهنده این کشور، به ریاست امارات متحده عربی انتخاب می‌شود. شیخ محمد بن زاید برادر شیخ خلیفه، فرمانروای ابوظبی و رئیس امارات متحده عربی، و فرزند شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، نخستین رئیس امارات متحده عربی است.

ابوظبی همچنین پایتخت امارات است.

امارات عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک - است.

در ماه نوامبر سال گذشته، دولت آمریکا تحریم‌های نفتی و مالی علیه جمهوری اسلامی ایران را به اجرا گذاشت و همزمان با معافیت چند کشور واردکننده نفت ایران به مدت شش ماه موافقت کرد. مهلت معافیت این کشورها اوایل ماه آینده میلادی به پایان می‌رسد و هنوز نحوه تمدید احتمالی آن مشخص نیست. در صورتیکه مقامات آمریکایی تشخیص بدهند قطع کامل صادرات نفت ایران باعث افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی خواهد شد، احتمالا برخی از این معافیت‌ها را تمدید خواهند کرد.

قرار است اعضای اوپک و چند کشور عمده صادرکننده غیراوپک در ماه ژوئن برای بررسی و تصمیم‌گیری در مورد میزان تولید تشکیل جلسه بدهند. این کشورها سال گذشته با کاهش تولید به منظور حمایت از قیمت جهانی نفت موافقت کردند اما بهای نفت در چند ماه اخیر روندی صعودی داشته و برخی ناظران گفته‌اند که روسیه از افزایش سطح تولید حمایت می‌کند.