رئیس سی‌آی‌ای: تمرکزمان بر ایران و روسیه افزایش یافته است

جینا هسپل بیش از یکسال پیش به سمت ریاست سازمان سی‌آی‌ای انتخاب شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جینا هسپل بیش از یکسال پیش به سمت ریاست سازمان سی‌آی‌ای انتخاب شد

جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا -سی‌آی‌ای - می‌گوید این سازمان، منابع بیشتری را نسبت به گذشته به ایران و روسیه اختصاص داده است.

خانم هسپل که روز پنج‌شنبه در یک سخنرانی در دانشگاه آبرن سخن می‌گفت، تغییرات درباره میزان توجه به کشورهایی چون ایران و روسیه را بخشی از تلاش‌ها برای "بهبود توانایی‌های سی‌آی‌ای در مقابل چالش‌هایی که با آن روبه‌روست" توصیف کرد.

رئیس سی‌آی‌ای در تشریح این فعالیت‌ها گفت: "اول از همه اینکه ما زمان، پول و خلاقیت بیشتری را صرف تعدادی از سخت‌ترین دشمنانمان کرده‌ایم."

وی سپس به نام کشورهای روسیه و ایران اشاره کرد و گفت که در استراتژی‌های سی‌آی‌ای، برای سالیان دراز به دلیل حملات یازده سپتامبر به این دو کشور کمتر توجه شده است.

خانم هسپل تاکید کرد که از نظر او، تمرکز سی‌آی‌ای در دو دهه اخیر بر گروه‌هایی مانند القاعده و داعش، استراتژی درستی بوده، اما زمان آن رسیده که منابع این سازمان خرج "کشورهای رقیب" شود.

رئیس سی‌آی‌ای، همکاری با کشورهای خارجی و همچنین بهره بردن از تکنولوژی‌های جدید را نیز از جمله اقداماتی خواند که به گفته او به توانایی‌های سازمان تحت امرش کمک می‌کنند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ایران پیشتر آمریکا و به طور مشخص سازمان سی‌آی‌ای را به تلاش برای دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرده است

خانم هسپل بیش از یکسال پیش جانشین مایک پومپئو، رئیس پیشین سی‌آی‌ای شد. آقای پومپئو نیز در آن زمان به وزارت خارجه آمریکا رفت و جانشین رکس تیلرسون، وزیر خارجه پیشین آمریکا شد.

آقای پومپئو پیش از تصدی وزارت خارجه آمریکا علیه نظام سیاسی ایران سخنانی بیان کرده بود و دستکم یک‌بار ابراز امیدواری کرده بود که مردم ایران، علیه نظام سیاسی حاکم بر این کشور شورش کنند.

اندکی بعد از اینکه او به مقام وزارت خارجه آمریکا رسید، جان بولتون، یکی دیگر از منتقدان سرسخت حکومت ایران نیز به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا انتخاب شد.

این تغییرات در نهایت موجب شد تا سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران، با فشارهای شدیدی همراه شود و علاوه بر خروج واشنگتن از توافق برجام، تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال شود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

جان بولتون (راست) و مایک پومپئو (چپ)، چهره‌های مرکزی دولت ترامپ هستند که به اتخاذ سیاست‌های ضد ایران شهرت یافته‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در این مدت دولت آمریکا فهرستی از خواسته‌های خود را از حکومت ایران منتشر کرده و به گفته مقام‌های آمریکایی، این کشور در تلاش است تا با اتخاذ یک سیاست فشار حداکثری، به این خواسته‌ها دست یابد.

توقف توسعه موشک‌های بالستیک، محدودیت‌های بیشتر برای برنامه هسته‌ای، تغییر استراتژی ایران در منطقه و پایان دادن به حمایت از شیعیان در یمن و عراق، خروج نیروهای ایرانی از سوریه، پایان دادن به حمایت از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و حماس در مناطق فلسطینی و همچنین عدم تهدید اسرائیل، از جمله درخواست‌های مهم واشنگتن از ایران هستند.

ایران این درخواست‌ها را رد کرده است. تهران همچنین می‌گوید تا زمانی که آمریکا به برجام بازنگردد، با این کشور مذاکره نمی‌کند.

اظهارات تازه جینا هسپل درباره تمرکز منابع سازمان سی‌آی‌ای بر ایران و روسیه در حالی مطرح شده که ایران بارها این سازمان را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده است.

رئیس سازمان سی‌آی‌ای هیچ توضیحی درباره جزئیات چگونگی اختصاص منابع بیشتر و "سرمایه‌گذاری" بر ایران و همچنین اثرات احتمالی این تغییر استراتژی بر روابط دو کشور بیان نکرد.

ایران هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.