پاکستان، ایران را به بی‌عملی در قبال مهاجمان حمله اخیر متهم کرد

عمران خان

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اعتراض وزارت امور خارجه پاکستان هم زمان با سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به ایران مطرح می‌شود.

وزارت امور خارجه پاکستان به ایران برای آنچه بی‌عملی این کشور علیه گروهی که آن را مسئول قتل اخیر ۱۴ نفر در این کشور خوانده، اعتراض کرده است.

دو روز پیش افراد مسلحی که لباس یک گروه شبه‌نظامی پاکستان را به تن داشتند، اتوبوس‌هایی را در مسیر جاده اوماره به گوادر متوقف کردند و ۱۴ نفر را که ظاهرا برای نیروهای مسلح فعالیت می‌کردند، کشتند.

رسانه‌های پاکستان می‌گویند وزارت امور خارجه پاکستان، در یادداشتی که به سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد تسلیم کرده، اعتراض شدید خود را به عدم واکنش و اقدام ایران در قبال این گروه اعلام کرده است.

پس از این حمله و کشته شدن این افراد، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و سخنگوی این وزارتخانه به طور جداگانه این حمله را محکوم کردند.

تا کنون ایران بارها پاکستان را به میزبانی گروه‌هایی چون جیش العدل متهم کرده و به این کشور هشدار داده است اما این بار، پاکستان جمهوری اسلامی ایران را به میزبانی گروه‌هایی متهم کرده که مسئول عملیات خشونت‌آمیز هستند.

در یادداشت اعتراض‌آمیز به سفارت ایران آمده که مهاجمان مسلحی که لباس نیروهای شبه‌نظامی دولتی را پوشیده بودند، ۳ تا ۴ اتوبوس را روز ۱۸ آوریل در مسیر اوماره به گوادر در بزرگراه ساحلی در بزی تاپ متوقف کردند و پس از شناسایی مسافران، ۱۴ نفر از آنها را که عضو نیروهای مسلح بودند به ضرب گلوله کشتتند.

این نامه می‌گوید ائتلافی از سه سازمان بلوچ که پاکستان آنها را "تروریستی" می‌داند، مسئولیت این حمله را پذیرفته و مهاجمان به اتوبوس‌ها پس از عملیات، به مناطق مرزی که از آن آمده بودند برگشتند.

وزارت امور خارجه پاکستان گفته است اطلاعات و محل حضور این گروه را با طرف ایرانی به اشتراک گذاشته است اما دولت ایران تا کنون در این باره دست به اقدامی نزده است.

ایران تا کنون واکنشی به این ادعاها نشان نداده است.

وزارت امور خارجه پاکستان گفته است منتظر پاسخ ایران در این باره است.

اعتراض وزارت امور خارجه پاکستان هم زمان با سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به ایران مطرح می‌شود. این اولین سفر عمران خان پس از نخست‌وزیری است و قرار است او در ابتدا برای زیارت حرم امام رضا در مشهد به این شهر سفر کند و سپس برای دیدارهای رسمی عازم تهران شود.