عمران خان در ایران؛ روحانی از تشکیل نیروی واکنش سریع مشترک مرزی با پاکستان خبر داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'تشکیل نیروی واکنش سریع' در گفت‌و‌گو با محمد وزیری

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان که به تهران سفر کرده از تشکیل "نیروی واکنش سریع مشترک" در مرزهای دو کشور برای مبارزه بر تروریسم خبر داد.

آقای روحانی در نشست خبری مشترک با عمران خان با اشاره به حملات در مناطق مرزی دو کشور گفت: "خوشحالیم طرف پاکستانی گروهک‌هایی که فعالیت‌های غیرانسانی دارند را تروریست اعلام کرده و با آنها به عنوان تروریست برخورد می‌کند."

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، برای دیداری دو روزه به ایران سفر کرده است. او روز یکشنبه اول اردیبهشت در ابتدای سفر خود به مشهد رفت و یکشنبه شب وارد تهران شد.

مراسم استقبال رسمی از عمران خان روز دوشنبه صبح در کاخ سعدآباد تهران و با حضور آقای روحانی انجام شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، عمران خان هم در کنفرانس خبری با آقای روحانی مهمترین دلیل سفر خود به ایران را گفت‌وگو درباره "موضوع تروریسم" عنوان کرد.

او گفت "تمام گروه های سیاسی در پاکستان به این نتیجه رسیده‌اند که نباید اجازه بدهیم گروه‌های شبه‌نظامی از خاک پاکستان برای اقدامات تروریستی علیه کشورهای دیگر استفاده کنند."

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهور ایران در کاخ سعدآباد تهران از نخست وزیر پاکستان استقبال کرد

حصار مرزی

سفر نخست وزیر پاکستان به ایران در حالی صورت گرفته که موضوع امنیت مرزی و حملات مرگباری که در دو سوی مرز صورت می‌گیرد به یکی ازمهم‌ترین مسائل دو کشور تبدیل شده و باعث تنش‌هایی شده است.

در تازه‌ترین مورد وزارت خارجه پاکستان برای آنچه "بی‌عملی ایران" علیه گروهی که آن را مسئول قتل ۱۴ نفر در یک حمله مرزی در خاک پاکستان خواند، به ایران اعتراض کرده بود.

پیش از آن هم بارها ایران به دلیل حملاتی که در سیستان و بلوچستان نیروهای ایرانی را هدف قرار داده بود، به پاکستان اعتراض کرده بود.

یک روز پیش از سفر عمران خان به ایران، شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه پاکستان از تهیه "راهکار شش‌گانه" برای تقویت امنیت مرزهای مشترک دو کشور و استقبال طرف ایرانی از حصارکشی ۹۵۰ کیلومتری در مرز خبر داده بود.

تاسیس مقر جدید فرماندهی نیروهای ارتش در شهر تربت ایالت بلوچستان پاکستان، تشکیل یگان جدید در نیروهای سپاه مرزی، تشکیل مرکز مشترک مرزی و گشت مشترک مرزبانان دو کشور و نظارت مرزهای مشترک با استفاده از بالگرد از جمله این اقدامات اعلام شد.

آقای روحانی در نشست خبری مشترک با عمران خان از توافق دو کشور برای افزایش روابط تجاری و اقتصادی هم خبر داد.

آقای روحانی گفت که به عمران خان اعلام کرده است که ایران صادرات برق به پاکستان را "به ده برابر" میزان فعلی توسعه می‌دهد.

رئیس جمهور ایران همچنین گفت که هر دو کشور علاقه‌مند هستند که دو بندر چابهار و گوادر در ایران و پاکستان روابط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و از قصد دو کشور برای توسعه روابط دو بندر از طریق خط راه‌آهن خبر داد.