زنگنه: خواب آمریکا برای به صفر رساندن صدور نفت ایران تعبیر نمی‌شود

زنگنه

منبع تصویر، Shana

یک روز پس از اعلام توقف مجوز موقت خرید نفت از ایران، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است که "خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نمی‌شود."

آقای زنگنه در جلسه علنی امروز امروز سه‌شنبه (سوم اردیبهشت) مجلس، گفته صنعت نفت ایران را در نوک پیکان حملات "ظالمانه" آمریکا خوانده است.

او گفته: " قطعا خواب به صفر رساندن خرید نفت از ایران تعبیر نخواهد شد و با تمام توان در جهت شکستن تحریم آمریکا عمل می‌کنیم؛ وضعیت عرضه و تقاضا در بازار نفت شکننده است بیانیه آمریکا و حامیان منطقه‌اش برای اطمینان دادن به بازار نفت و جلوگیری از قیمت نفت نشان دهنده‌ی نگرانی آنها از بی ثباتی و شکنندگی بازار نفت می‌باشد که این بازار بسیار غیر قابل پیش بینی است."

وزیر نفت ایران همچنین گفته "آمریکا و هم پیمانانش با سیاسی کردن نفت و استفاده از آن به عنوان سلاح اشتباه بزرگی مرتکب شدند که با توجه به وضعیت بازار دودش به چشمان خیلی‌ها می‌رود."

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، دیروز پایان معافیت ۱۸۰ روزه هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران را اعلام کرد و گفت دیگر هیچ معافیتی در این زمینه به کشورهای دیگر نخواهد داد.

این معافیت‌ها رسما ۱۲ اردیبهشت (۹ روز دیگر) به پایان می‌رسند.

حمید گرمابی، نماینده مجلس ایران هم به خبرگزاری ایسنا گفته: "حرف آمریکا که قصد دارد صادرات نفت ما را به صفر برساند، امکان‌پذیر نیست. ما روش‌های متفاوتی برای فروش نفت داریم، اگرچه ممکن است ما را به زحمت انداخته و مقداری هزینه داشته باشد."

او درباره جزئیات این روش‌ها توضیحی نداده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سعید توفیقی

بی‌بی‌سی

تصمیم اخیر آمریکا در پایان دادن به معافیت‌های موردی خرید نفت از ایران در حالی اعلام شده که در ماه‌های پیش دولت ایران برای جبران بخشی از درآمد نفتی از دست رفته شاید به دنبال راههایی برای افزایش درآمدهای ریالی برود از مهمترین سناریوهایی که میتوان متصور شد، افزایش مالیاتهای مختلف و حذف بخشی از یارانه‌هاست.

افزایش قیمت سوخت که مدتی است بحث درباره آن در جریان است و همچنین اقداماتی نظیر کنار گذاشتن بعضی از کالاهای اساسی از فهرست ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا افزایش قیمت ارز دولتی دستکم برای بعضی از کالاها از جمله پیش فرضیاتی است که عده‌ای به عنوان جایگزین ریالی بخشی از درآمدهای نفتی به آن اشاره می‌کنند.

در صورت انتخاب موارد اخیر، دولت باید ریسک تشدید تورم را بپذیرد؛ چرا که تغییر در قیمت سوخت یا افزایش قیمت کالاهای اساسی می‌تواند به موج جدیدی از تورم دامن بزند.

تشدید تورم در ایران در ماههای اخیر بگونه‌ای بوده که بنابر اعلام مرکز آمار این کشور در فروردین ماه امسال در مقایسه با فروردین ماه سال ۱۳۹۷ خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۵۱.۴ درصد بیشتر برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده‌اند.

خریداران نفت ایران در فروردین ۱۳۹۸. برحسب هزار بشکه در روز. خریداران نفت ایران در فروردین ۱۳۹۸ .

عربستان سعودی از جمله کشورهایی بوده که از تصمیم اخیر آمریکا استقبال کرده است.

ابراهیم العاصف، وزیر خارجه این کشور امروز گفته است: "عربستان از این گام آمریکا کاملا حمایت می‌کند؛ این گامی ضروری برای مجبور کردن ایران به پایان دادن سیاستهای این کشور در بی‌ثبات کردن ثبات و حمایت از تروریسم در جهان است."

کاخ سفید گفته امارات هم برای تزریق نفت بیشتر به بازار پس از توقف صادرات نفت ایران اعلام آمادگی کرده است.

اشاره وزیر نفت ایران از "حامیان منطقه‌ای" آمریکا می تواند عربستان و امارات باشد.

بعضی از کشورها نظیر ترکیه و چین مخالفت خود را با تصمیم اخیر آمریکا اعلام کرده‌اند و پکن امروز اعلام کرده رسما به این اقدام آمریکا اعتراض کرده است.

بر اساس بودجه ۱۳۹۸،‌ دولت ایران باید از فروش نفت حدود ۱۴۸ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

پیش‌بینی دولت از درآمدهای نفتی در بودجه ۹۸ این بود که بتواند یک و نیم میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی بفروشد؛ سهم فروش نفت معادل یک میلیون و ۳۷۴ هزار بشکه در روز بود.

تجربه‌ سال‌های اخیر نشان داده است که کاهش شدید درآمد دولت در اقتصادی مثل ایران، به چاپ پول و افزایش شدید تورم و کاهش قابل توجه سطح زندگی مردم می‌انجامد.

افزایش منابع ریالی نظیر بالا بردن مالیات و یا حذف بخشی از یارانه بگیران از جمله اقداماتی است که عده‌ای از آنها به عنوان جایگزین بخشی از درآمدهای از دست رفته نفتی اشاره کرده‌اند.