فرمانده جدید سپاه در مراسم معارفه: قلمرومان را از منطقه به جهان گسترش می‌دهیم

محمدعلی جعفری و حسین سلامی در مراسم معارفه رئیس جدید سپاه پاسداران

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر،

محمدعلی جعفری و حسین سلامی در مراسم معارفه رئیس جدید سپاه پاسداران

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز در مراسم معارفه‌اش گفت "ما باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم تا نقطه امنی برای دشمن در سراسر جهان وجود نداشته باشد".

در این مراسم فرماندهان ارشد نیروهای مسلح ایران نیز حضور داشتند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، روز اول اردیبهشت در حالی حسین سلامی را به سمت فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب کرد که هنوز به پایان دوره محمدعلی جعفری، فرمانده پیشین این نهاد یک سال و سه ماه مانده بود.

رئیس دفتر نظامی رهبر: انتظار رهبری از سپاه بیشتر است

محمد شیرازی، رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا هم در جلسه معارفه با اشاره به جابه‌جایی‌های اخیر گفت "امروز با سابقه ۴۰ ساله، سپاه به جایگاه متعالی رسیده اما انتظارات رهبری بیشتر است که باید دنبال شوند".

او با اشاره به علت انتصاب‌های اخیر گفت: "یکی از اوامر موکد رهبری در جابجایی و انتصابات، استفاده از نقاط قوت کارهای انجام شده و برطرف کردن ضعف‌ها و اشکالات است".

پیش از این گفته شد که جابجایی محمدعلی جعفری بنابر درخواست خود او صورت پذیرفته است. آقای جعفری از سال ۱۳۸۶ ریاست سپاه پاسداران را بر عهده داشت.

او اکنون مسئولیت قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیه‌الله سپاه را برعهده خواهد گرفت.

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر،

سه فرمانده پیشین سپاه پاسداران در مراسم معارفه فرمانده جدید در کنار او: محسن رضایی، یحیی رحیم صفوی، محمدعلی جعفری، حسین سلامی (از راست به چپ)

یک روز پیش از این تصمیم، علی نصیری، فرمانده حفاظت سپاه پاسداران نیز برکنار شده بود. عزل او در حالی انجام شد که تنها یک سال و نیم از شروع به کار آقای نصیری می‌گذشت. حفاظت سپاه پاسداران اکنون به فتح الله جمیری سپرده شده است.

در روزهای گذشته، رسانه‌های داخلی شایعاتی درباره بازداشت و یا فرار علی نصیری فرمانده پیشین حفاظت سپاه پاسداران مطرح کردند. اما رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران این ادعاها را رد می‌کنند.

پس از آن نیز سردار باقرزاده، رییس کمیته جستجوی مفقودین نیروهای مسلح گفت "سردار نصیری در خدمت انقلاب هستند".

در مراسم امروز محمد باقری (رئیس ستاد کل نیروهای مسلح)، قاسم سلیمانی (فرمانده سپاه قدس)، عبدالرحیم موسوی (فرمانده ارتش)، حسین اشتری (فرمانده نیروی انتظامی) و یحیی رحیم‌صفوی (دستیار نظامی رهبر ایران) و محمد شیرازی (رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا) از جمله مقامات ارشد حاضر در جلسه بودند.

قاسم سلیمانی: انتصاب‌های رهبری حکمتی دارد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

قاسم سلیمانی در این مراسم با اشاره به علت انتصاب‌های اخیر گفت "هر انتصاب و امری که از سوی رهبری وجود دارد، حکمتی در آن نیز هست و این موضوع را در طول بیست و چند سال فرماندهی نیروی قدس می‌دیدم که آنچه ایشان می‌فرمودند، درست‌تر بود."

آقای سلیمانی اضافه کرد که حسین سلامی، فرمانده جدید سپاه پاسداران به "پاکی و سعه‌صدر" شهره است.

محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در مراسم امروز با اشاره به اینکه آقای سلامی در "دوران حساسی" به فرماندهی سپاه رسیده، سپاه را "مهمترین سازمان بعد از انقلاب" خواند که در شرایط کنونی مسئولیت‌های خطیری دارد.

آقای باقری از جمله با اشاره به منتفی شدن معافیت برخی کشورها از خرید نفت ایران گفت "ملت ایران بعد از گذشت چهل سال به حدی از قدرت رسیده است که بتواند با هر میزان فروش نفت روی پای خود بایستد."

آقای سلامی در حالی فرماندهی سپاه پاسداران را بر عهده گرفته که به تازگی دولت آمریکا سپاه را در فهرست "سازمان‌های تروریستی بین‌المللی" قرار داده.

فرماندهی سپاه پاسداران دوره زمانی مشخصی ندارد، اما طبق یک سنت رایج، بسیاری از منصوبان آیت‌الله خامنه ای به طور معمول به مدت ۱۰ سال در سمت خود باقی می‌مانند و سپس در مورد آن سمت، تصمیم گیری مجدد انجام می شود. حکم فرماندهی آقای جعفری در سپاه پاسداران سه سال تمدید شده بود.