رهبر ایران: تحریم‌ها می‌تواند به نفع کشور باشد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

منبع تصویر، leader.ir

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به اقدام آمریکا که معافیت برخی کشورها از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید نکرد، گفته است: "جمهوری اسلامی هر مقدار لازم داشته باشد و اراده کند، نفت صادر خواهد کرد."

رهبر ایران در سخنرانی‌اش به مناسب هفته کار و کارگر ایالات متحده را تهدید کرد که "ملت ایران، ملتی نیست که علیه او کار و توطئه کنند و او بنشیند و تماشا کند" و "دشمنی‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند."

او اضافه کرد که "تحریم‌ها اگرچه در برخی موارد زمینه‌ساز بروز مشکلات می‌شوند اما اگر با آنها مقابله صحیح و منطقی شود، به نفع کشور خواهد بود زیرا تحریم‌ها موجب تکیه بر توان، ظرفیت و ابتکارهای داخلی خواهد شد."

به نظر رهبر ایران آمریکایی‌ها "با تمرکز بر مسائل اقتصادی" می‌خواهند ایران را به زانو درآورند اما "این حرکت اخیر آنان نیز ناکام می‌ماند".

ایالات متحده شش ماه پس از آغاز مجدد تحریم‌های نفتی، با پایان دادن به این معافیت‌ها گفته است که می‌خواهد صدور نفت ایران را به صفر برساند. اخیرا وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هدف از این تحریم‌ها تغییر رفتار و ماهیت جمهوری اسلامی و رهبر آن است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سال ۲۰۱۸ گفته بود "شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران وضع می‌کنیم".

مقامات جمهوری اسلامی ایران اما می‌گویند که کوتاه نمی‌آیند، تن به مذاکره نمی‌دهند و اقدام متقابل می‌کنند.

امروز نیز همزمان با سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی، رئیس جمهوری اقدامات آمریکا را "چاقوکشی" توصیف کرد و گفت که "ما با فرد چاقوکش و فرمول چاقوکشی مذاکره نمی‌کنیم و قبول چنین مذاکره‌ای به معنای ذلت و تسلیم است". او هم هشدار داد که ایران به دنبال "پشیمان کردن" آمریکا خواهد بود.

مناسبات ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر رو به تشنج گذاشته است. ایالات متحده اخیرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار داده است.

ایران در واکنش به این اقدام، نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه را تروریستی خوانده و مجلس در مصوبه‌ای اطاعت از تحریم‌های آمریکا درباره سپاه را از سوی دیگر کشورها، عمل مجرمانه توصیف کرده است.

رهبر ایران: با اقتصاد مقاومتی تحریم‌های نفتی بی‌تأثیر می‌ماند

رهبر ایران در بخشی از صحبت‌های امروز خود به مسائل کارگران ایران پرداخت.

او در این سخنرانی "جامعه کارگری را از وفادارترین قشرها به جمهوری اسلامی خواند".

آقای خامنه‌ای از مسئولان خواست قدر این طبقه را بدانند و به مسائل اساسی آنها از جمله "امنیت شغلی، احترام به کارگر و موضوع دستمزد کارگران" توجه کنند.

منبع تصویر، leader.ir

او گفت اگر "اگر اقتصاد مقاومتی محقق شود، تصمیم‌های سردمداران آمریکایی و صهیونیستی درباره نفت و مسائل اقتصادیِ دیگر، تأثیرگذار نخواهد بود".

در دو سال گذشته اعتراضات صنفی و کارگری در ایران بالا گرفته است.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امروز خود به برخی از مشکلات ناشی از خصوصی‌سازی در ایران پرداخت و گفت: "بعضی خریداران کارخانه‌ها با از بین بردن کارخانه، فروش تجهیزات آن، و تبدیل کردن زمین کارخانه به بُرج، سوءاستفاده می کنند که همه مسئولان در سه قوه، باید با اینگونه مسائل مقابله جدی کنند".

با آغاز دور جدید تحریم‌ها و بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی، ورود مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی با مشکل روبرو شده است و خط تولید برخی کارخانه‌ها از کار افتاده. به دنبال این مشکلات، شماری از مدیران و صاحبان کارخانه‌ها برای پرداخت حقوق کارگران به فروش تجهیزات کارخانه روی آورده‌اند.

در یکی دو سال گذشته، در برخی کارخانه‌ها از جمله نیشکر هفت تپه، راه‌اندازی مجدد خطوط تولید از جمله خواست‌های کارگران معترض بود.

افزون بر این، در جریان اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی در ایران و همزمان با واگذاری صنایع دولتی به بخش‌ خصوصی، برخی مالکان جدید کاربری کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی را تغییر داده‌اند.

خصوصی‌سازی در جمهوری اسلامی، در دهه ۱۳۷۰ و بعد از پایان جنگ آغاز شد.

این روند از سال ۱۳۸۴ به بعد تشدید شد و با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، فعالیت بخش خصوصی در بخش‌های بالادستی اقتصاد ایران نیز مجاز شمرده شد.

اما انتقادات بر اجرای ناموفق برنامه‌های خصوصی‌سازی در ایران تا آنجا بالا گرفت که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در اولین نشست مطبوعاتی خود بعد از پیروزی در انتخابات، از اصطلاح "خصولتی" استفاده کرده است.

خصولتی، ترکیب دو کلمه "خصوصی" و "دولتی"، بعد از شروع روند خصوصی‌سازی در ایران و عمدتا از سوی منتقدان دولت‌ها وارد ادبیات رسانه‌ها شد. خصولتی به معنی تسلط دولت یا سازمان‌های وابسته به دولت، یا نهاد‌های حکومتی بر شرکت‌ها، کارخانه‌ها و در کل بنگاه‌های بزرگ اقتصای است که خصوصی سازی شده‌اند.‌