روحانی: باید اول آمریکا را پشیمان کنیم

حسن روحانی در جلسه هیات دولت. نفر ایستاده بیژن زنگنه وزیر نفت و نفر نشسته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور است

منبع تصویر، Presiden.ir

توضیح تصویر،

حسن روحانی در جلسه هیات دولت. نفر ایستاده بیژن زنگنه وزیر نفت و نفر نشسته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور است

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت جمهوری اسلامی گفته است که "شرایط مذاکره، بحث و استدلال با آمریکا فراهم نیست، ما اول باید آمریکا را پشیمان کنیم، باید ثابت کنیم محاسبه آمریکایی‌ها غلط بوده است".

آقای روحانی گفته است "هروقت آمریکایی‌ها به این رسیدند که محاسبه‌شان غلط بوده و اشتباه کردند و واقعا آماده شدند که مسائل را از طریق قانون حل بکنند، آن وقت ما مرد مذاکره هستیم اما امروز هیچ راهی برای ملت بزرگ ایران جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد".

اظهارات آقای روحانی دو روز پس از تصمیم آمریکا در صادر نکردن معافیت از تحریم‌ها برای هشت مشتری نفت ایران ابراز شده است. ایالات متحده شش ماه پس از آغاز مجدد تحریم‌های نفتی، با پایان دادن به این معافیت‌ها گفته است که می‌خواهد صدور نفت ایران را به صفر برساند.

رئیس جمهور ایران گفته است "آمریکایی‌ها در صحنه اقتصادی نیز به اهداف مورد نظرشان نرسیده و نخواهند رسید، البته طبیعی است که با فشارهای خود مشکلاتی برای زندگی روزمره مردم ایجاد کنند، اما ملت ایران به خوبی می‌دانند که در مقابل اقدامات غیرقانونی متجاوزین، راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد".

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بهار سال گذشته از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج شد و به فاصله شش ماه، همه تحریم‌هایی را که پس از برجام لغو شده بود مجددا علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشت.

مقام‌های ایالات متحده آمریکا می گویند هدف از این تحریم‌ها "عادی کردن" رفتار جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک حکومت "نرمال" است و آمادگی دارند برای یک توافق بهتر با ایران مذاکره کنند.

حسن روحانی در اظهارات امروز خود در واکنش به پیشنهاد آمریکا برای مذاکره گفته است "اگر یک چاقوکش در خیابان بیاید دست یک آدم مؤدب و محترمی را بکشد به قهوه‌خانه ببرد و بگوید می‌خواهم با تو مذاکره کنم و بگوید چای و نهار مهمان من آن فرد مؤدب با آن لات مذاکره نمی‌کند زیرا این به معنای ذلت و تسلیم است و اسمش مذاکره نیست".

رئیس جمهور ایران گفته است "بدون تردید قبول خواسته فرد چاقوکشی که به زور و به دروغ به دنبال مذاکره است، مطمئناً به جایی نخواهد رسید و ما با فرد چاقوکش و فرمول چاقوکشی مذاکره نمی‌کنیم و قبول چنین مذاکره‌ای به معنای ذلت و تسلیم است".

مناسبات بین ایران و آمریکا طی هفته‌های اخیر رو به تشنج گذاشته است. ایالات متحده اخیرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار داده است. اسرائیل و برخی از همسایگان ایران هم از این تصمیم استقبال کرده‌اند و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون مرزی سپاه او را "یک تروریست" خوانده است.

ایران در واکنش به این اقدام، نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه را تروریستی خوانده و مجلس در مصوبه‌ای اطاعت از تحریم‌های آمریکا درباره سپاه را از سوی دیگر کشورها، عمل مجرمانه توصیف کرده است.