ظریف: شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی دادیم

ظریف

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ظریف خطاب به آمریکا: بیاید تبادل (زندانی) کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که این کشور شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی داده است. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته دولت این کشور "از اظهارات اخیر آقای ظریف مطلع است."

آقای ظریف، که به نیویورک سفر کرده، در یک مراسم سخنرانی و پرسش و پاسخ گفت که آمریکایی‌ها تا الان به این پیشنهاد پاسخی نداده‌اند.

اظهارات او با انتقاد یک گروه حقوق بشر مواجه شده که می گوید این سخنان اذعانی صریح به "گروگان گیری" توسط ایران است.

وزیر خارجه ایران گفت: "شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. هیچ پاسخی نیامد. اگر حرفی غیر از این به شما بزنند دروغ می‌گویند."

آقای ظریف گفت که ایران اتهامات زندانیان خود در آمریکا را "ساختگی" می‌داند و آمریکا هم اتهام زندانیان خود را در ایران. او خطاب به آمریکا گفت: "بیایید تبادل (زندانی) کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم."

زمانی که آقای ظریف برای پیشنهاد تبادل زندانی از سوی ایران مشخص کرده تقریبا همان زمانی است که آمریکا تحریم‌های هسته‌ای ایران را برگرداند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته دولتش به دفعات خواهان آزادی زندانیان آمریکایی در ایران شده و به صحبت‌های آقای ظریف توجه می‌کند، اما "ایران می‌تواند جدیت خود در مسائل کنسولی، از جمله ایرانیان متهم یا محکوم در ارتباط با نقض قوانین تحریم آمریکا را، با آزادی فوری زندانیان آمریکایی نشان دهد."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کمپین حقوق بشر ایران این سخن آقای ظریف که برای مبادله زندانی "اختیار کافی" دارد را "اعترافی خیره کننده" نسبت به این موضوع دانست که این زندانیان به عنوان گروگان سیاسی تحت بازداشت هستند.

هادی قائمی مدیر کمپین در بیانیه ای نوشت: "اگر هرگز سوالی در مورد استفاده از شهروندان دوگانه تحت بازداشت به عنوان گروگان سیاسی وجود داشته، ظریف علنا امروز اذعان کرد که دولتش این افراد را گروگان گرفته است."

او افزود: "وزیر خارجه طوری حرف می زند که گویی قصد انجام معامله ای مالی را دارد، درحالی که مشغول بازی با زندگی کسانی است که زیر پای دولت ایران خرد شده اند."

کمپین حقوق بشر ایران اشاره می کند که آقای ظریف و رئیس جمهور ایران، حسن روحانی، در گذشته بارها در برابر سوالات در مورد زندانیان سیاسی ایران در اشاره کرده اند که قوه قضاییه "مستقل" است و آنها نمی توانند در امور آن دخالت کنند.

آقای قائمی افزود: "بیانیه امروز ظریف ماهیت سیاسی دستگاه قضایی و کل فرآیند قضایی را آشکار می کند."

تبادل زندانی

موضوع تبادل زندانی میان ایران و آمریکا پیش از این هم بارها مطرح شده است.

بلافاصله بعد از اجرای توافق هسته‌ای ایران در اواخر دی ماه ۱۳۹۴ خبر تبادل چند زندانی میان ایران و آمریکا منتشر شد که در آن زمان برای بسیاری خبری غیر منتظره بود.

حدود یک سال پیش هم مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، بدون آن که درباره آمادگی کشورش برای تبادل زندانی با ایران اظهار نظر کند، گفته بود آزادی زندانی‌های آمریکایی حداقل کاری است که ایران می‌تواند انجام دهد.

این اظهار نظر آمریکا بلافاصله بعد از خروج این کشور از توافق هسته‌‎ای ایران (برجام) صورت گرفت که به بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران منجر شد.

تحریم نفتی ایران از جمله این تحریم‌ها است که آمریکا دو روز پیش با تمدید نکردن معافیت خرید نفت ایران برای بعضی کشورها، اجرای آن را به صورت کامل آغاز کرد.

آقای ظریف در سخنان امروز خود در نیویورک گفت که ایران به صادرات نفت خود از طریق تنگه هرمز ادامه خواهد داد و هشدار داد که اگر آمریکا تلاش کند صادرات نفت ایران را متوقف کند باید برای پیامدهای آن آماده باشد.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، یکی از کسانی است که آقای ظریف اشاره کرد می‌تواند در تبادل زندانیان آزاد شود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نازنین زاغری همراه با دخترش به ایران سفر کرد و بازداشت شد

آقای ظریف گفت از وضعیت خانم زاغری رتکلیف متاسف است و پیشنهاد کمک هم داده است. او گفت در مقابل زنی به اتهام خرید و فروش تجهیزاتی برای ایران در استرالیا زندانی است و ناچار به زایمان در زندان هم شده است.

نازنین زاغری سه سال پیش، هنگامی که همراه با دخترش برای دیدن خانواده خود به ایران سفر کرده بود بازداشت شد. او به جاسوسی متهم شد و با مجرم شناخته شدن در همین زمینه حکم حبس گرفت.

خانم زاغری،اعضای خانواده او و مقامات بریتانیایی اتهامات مطرح شده علیه او را بی‌اساس و کاملا مردود دانسته‌اند.