آیت‌الله خامنه‌ای: صداوسیما بخت‌آزمایی را ترویج نکند

مسابقه جدول

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

عکس آرشیوی

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است رادیوتلویزیون دولتی ایران نباید بخت‌آزمایی را ترویج کند.

آقای خامنه‌ای گفته است: "روحیه‌ انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روشهایی شبیه بخت‌آزمایی را ترویج نکنیم، که دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما باید متوجه این معنا باشند."

پیش از صحبت‌های رهبر ایران، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، اعلام کرد که دستور داده تا اپراتورهای موبایل در ایران مانع از استفاده مسابقه‌های قمار "غیرمشروع" از شبکه‌های تلفن همراه در ایران شوند.

همزمان آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه ساکن قم، گفته است مسابقه‌های تلویزیونی باید شرایطی را رعایت کنند که در غیر آن صورت "قمار" محسوب شده و درآمد ناشی از آنها "حرام" خواهد بود.

در سال‌های اخیر مسابقه‌های تلویزیونی و جایزه‌های موبایلی به طور رسمی در ایران رونق گرفته و همچنین سایت‌های اینترنتی زیادی برای قمار و شرط‌بندی درست شده‌اند.

منبع تصویر، Khamenei.ir

توضیح تصویر،

وزیر ارتباطات ایران صحبت‌های آقای خامنه‌ای را "اتمام حجت" دانسته

یکی از شکل‌های این مسابقه‌های تلویزیونی آن است که مخاطبان با فرستادن پیغامی، معمولا پاسخ به سوالی نه چندان دشوار، در آن شرکت می‌کنند و از میان کسانی که پاسخ درست داده باشند، برنده یا برندگان با قرعه‌کشی انتخاب می‌شوند.

آقای آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، صحبت‌های رهبر در این باره را "اتمام حجت" دانسته و گفته اگر اپراتورهای تلفن همراه دستورالعمل مربوط به ممنوعیت مسابقه‌های بخت‌آزمایی را رعایت نکنند، با "عواقب جدی" روبرو خواهند شد.

او این مطلب را در شبکه توییتر اعلام کرده که در ایران فیلتر شده است.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی امروز درباره مسابقه‌های تلویزیونی در ایران گفته است: "طبق اطلاع ما، ۹۵ درصد درآمد این موضوع به جیب برگزار کننده می‌رود و تنها ۵ درصد را جایزه می‌دهند و این یک نوع بخت آزمایی و قمار است و همه مراجع در این موضوع اشتراک نظر دارند."

او گفته چنین مسابقه‌هایی تنها در صورتی مجاز هستند که جایزه از بودجه خود برگزارکننده مسابقه پرداخت شود و نه از هزینه‌ای که به واسطه ارسال پیغام از مخاطبان گرفته می‌شود.

آقای مکارم شیرازی گفته اگر صداوسیما در ایران گرفتار "تنگنای مالی" است، نباید "از راه مال حرام و غیر مشروع دنبال درآمدزایی" باشد.

قمار و بخت‌آزمایی در کشورهای مختلف محدودیت‌های ویژه‌ای دارند.