عراقچی: نگفتم‌ اگر تحریم‌ها فشار آورد با خواهران و برادران افغان‌ خداحافظی می‌کنیم

حق نشر عکس isna
Image caption عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران "ما به مسئولیت خود در مورد مهاجران افغانی بیش از حد توان‌مان عمل کرده‌ایم"

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران بار دیگر درباره اظهارات جنجالی اش در مورد مهاجران افغان در ایران و موضوع تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی توضیح داده است.

آقای عراقچی با حضور در تلویزیون دولتی ایران گفته است: " نگفته‌ام که اگر تحریم‌ها فشار آورد با خواهران و برادران افغانی خود خداحافظی می‌کنیم. این تعبیر من نیست و چنین برنامه‌ای نداریم. چنین نظراتی در کشور و در وزارت خارجه وجود ندارد و بحث اخراج و یا بازگرداندن مهاجران افغانی مطرح نیست".

معاون وزارت خارجه ایران گفته "کشورهای اروپایی باید به وظایف خود در ارتباط با مهاجران از جمله مهاجران افغانی در ایران عمل کنند، آنها دو راه پیش‌رو دارند یا این‌که در تامین هزینه‌های مربوط به این مهاجران به ایران کمک کنند و یا این‌که بخشی از این مهاجران را به خاک خود راه دهند و آنها را در خاک خود بپذیرند".

این اظهارات عباس عراقچی با واکنش بسیار منفی گروه هایی از شهروندان ایرانی و افغان و انتقاد از آن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی رو به رو شده است.

آقای عراقچی اولین بار در روزهای اخیر همزمان با اعلام کاهش برخی از تعهدات ایران در توافق هسته ای به دلیل تحریم‌های آمریکا گفته بود در صورت ادامه روند افت شدید درآمد ایران در اثر تحریم ها، جمهوری اسلامی ممکن است از مهاجران افغان بخواهد ایران را ترک کنند.

افغانستان به این اظهارات اعتراض کرد و گفت که دولت جمهوری اسلامی ایران نباید با موضوع مهاجران افغان، برخورد سیاسی کند. دولت افغانستان گفته "اگر ایران تصمیم به خروج مهاجران افغان بگیرد، برای جلوگیری از آن فوری اقدام خواهند کرد".

عراقچی: بیش از حد توان‌مان عمل کرده‌ایم

حق نشر عکس Tasnim
Image caption در جریان جنگ در سوریه، جمهوری اسلامی ایران با تشکیل نیرویی به نام "لشکر فاطمیون" متشکل از اتباع افغان ساکن ایران، آنها را به میدان نبرد در سوریه و حمایت از بشار اسد رئیس جمهور این کشور فرستاد

آقای عراقچی در اولین اظهارنظرش درباره مهاجران افغان در ایران گفته بود که "اگر تحریم ها اثر کند و فروش نفت‌‍مان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترک کنند".

او امروز در اظهارات تازه ای گفته است "مخاطب حرف‌های من در روز چهارشنبه (اولین اظهارات او) کشورهای غربی و جامعه بین‌المللی بودند که سبب آوارگی مردم افغانستان شده‌اند".

معاون وزارت خارجه ایران گفته "ما به مسئولیت خود در مورد مهاجران افغانی بیش از حد توان‌مان عمل کرده‌ایم و اروپایی‌ها نیز باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند. دوستانی که در داخل کشور در ارتباط با این موضوع مقاله یا مطلبی می‌نویسند به این نکته توجه کنند که مواضع آنها اروپاپسند نباشد نکاتی را مطرح نکنند که فشار و مسئولیت در این زمینه از دوش اروپایی‌ها بردارند".

ایران از جمله کشورهای مهاجرپذیر از افغانستان بوده است اما در ماه های اخیر همزمان با بی ثباتی در بازار ارز و آشفتگی اقتصاد ایران، گزارش‌هایی از ترک خاک ایران از سوی اتباع افغان منتشر شده است. سازمان بین‌المللی مهاجرت هم گفته که مسائل سیاسی و اقتصادی در ایران، به ویژه کاهش ارزش پول این کشور در سال جاری سبب شده تا شمار زیادی از افغانها از این کشور داوطلبانه بیرون بروند یا اخراج شوند.

بر اساس گزارش های رسمی در حال حاضر از میان مهاجران افغان در ایران، نزدیک به نیم میلیون دانش آموز وجود دارد.

در جریان جنگ در سوریه، جمهوری اسلامی ایران با تشکیل نیرویی به نام "لشکر فاطمیون" متشکل از اتباع افغان ساکن ایران، آنها را به میدان نبرد در سوریه و حمایت از بشار اسد رئیس جمهور این کشور فرستاد.

تعدادی از اتباع افغان در جریان این جنگ کشته شده اند. گزارش هایی منتشر شده که بر اساس آن برخی از افغان های عضو "لشکر فاطمیون" در برابر وعده دادن تابعیت ایرانی و کمک های مالی به جبهه های سوریه فرستاده شدند.