ترامپ: قصد اعزام نیرو نداریم، در صورت نیاز بیش از ۱۲۰ هزار نیرو به منطقه می‌فرستیم

ترامپ

منبع تصویر، EPA

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گزارش روزنامه نیویورک تایمز درباره اعزام نیروهای آمریکایی برای مقابله با ایران را رد کرده است.

آقای ترامپ در واکنش امروز خود (سه‌شنبه ۱۴ مه/۲۴ اردیبهشت) با "جعلی" خواندن خبر نیویورک تایمز، گفت "قطعا" آمادگی چنین کاری را در صورت نیاز خواهد داشت.

آقای ترامپ گفت: " فکر می‌کنم این خبر جعلی است؛ درست؟ ممکنه بکنم؟ قطعا. اما برنامه‌ای برای این کار نداریم. امیدوارم که نخواهیم برای این اقدام برنامه بریزیم. و اگر این کار را بکنیم تعداد بسیار زیادتری اعزام خواهیم کرد. "

پیشتر نیز در واکنش به این خبر مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، گزارش‌ها درباره اعزام ۱۲۰ هزار سرباز آمریکایی به خاورمیانه را "جنگ روانی" خوانده بود.

آقای روانچی در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان، به پرسش‌هایی درباره تنش‌های فزاینده میان ایران و آمریکا پرداخته است.

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل، از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای بود

به گفته نماینده ایران در سازمان ملل، ادعای آمریکا مبنی بر "تحریکات تهدیدآمیز" ایران در خلیج فارس گفت "این اطلاعات کاملاً جعلی هستند. تمامی آنها اطلاعاتی ساختگی بر اساس یک دستور کار کوته‌بینانه است که توسط افرادی در منطقه ما و واشنگتن دنبال می‌شود".

او همچنین درباره گزارش نیویورک تایمز درباره طرح وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای اعزام ۱۲۰ هزار نیرو به خاورمیانه گفت "از نظر ما اینها جنگ روانی است. ما به هیچ وجه به دنبال ایجاد درگیری نیستیم چراکه هیچکس از وقوع چنین درگیری در منطقه نفع نمی‌برد به جز چند نفر که درباره‌شان صحبت کردم؛ افرادی در واشنگتن و برخی کشورهای منطقه".

نیویورک تایمز: آمریکا قصد دارد ۱۲۰ هزار نیرو به منطقه اعزام کند

روزنامه نیویورک تایمز در شماره امروز خود به نقل از شماری از مقام‌های نظامی آمریکا، از طرح پنتاگون برای اعزام ۱۲۰ هزار نیرو در خاورمیانه خبر داد.

به گزارش این نشریه این طرح را پاتریک شاناهان، وزیر دفاع آمریکا در جلسه‌‎ای با حضور دستیاران ارشد دونالد ترامپ در امور امنیت ملی ارائه داده است. جوزف دانفورد،‌ رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از جمله مقامات بلندپایه حاضر در این جلسه بوده‌اند.

بنابر این گزارش، پنتاگون قصد دارد با اعزام این ۱۲۰ هزار نیرو به خاورمیانه خود را برای دو موقعیت آماده کند: نخست، اگر ایران به نیروهای آمریکایی حمله کند. دوم، اگر جمهوری اسلامی به برنامه هسته‌ای‌ خود شتاب دهد.

بر اساس این گزارش،تجدیدنظر در برنامه نظامی آمریکا برای آمادگی در برابر تهدید ایران با دستور جان بولتن، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا انجام شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جان بولتن در دولت جورج دبلیو بوش نیز طرفدار حمله نظامی به ایران بود اما سرانجام از دولت کنار گذاشته شد

مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود به نیویورک تایمز گفته‌اند اعزام این ۱۲۰ هزار نیرو برای حمله نظامی به ایران نیست، چون تهاجم زمینی نیازمند نیروهای بیشتری است.

با این حال، اعزام ۱۲۰ هزار نیرویی که قرار است برای مقابله با تهدید ایران به خاورمیانه اعزام شوند، تقریبا نزدیک به تعداد سرابازان آمریکایی است که در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند.

بیشترین تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان به سال ۲۰۱۰ باز می‌گردد. در آن زمان، شمار نیروهایی آمریکایی در افغانستان به ۱۰۰ هزار ‌می‌رسید.

هر چند، بنابر اطلاعات نیویورک تایمز، اعزام این ۱۲۰ هزار نیرو، تنها بخشی این نقشه نظامی جدید است.

در چند روز گذشته آمریکا ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و پایگاه دفاع موشکی پتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.

ارتش آمریکا ادعا کرده که دلیل این افزایش نیروی نظامی، احتمال حمله ایران به نیروهای این کشور در خاورمیانه است.

روز گذشته وزرای خارجه آلمان و بریتانیا و همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نسبت به رویارویی احتمالی ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرده بودند.

هم زمان وزیر امور خارجه آمریکا، که به شهر سوچی روسیه سفر کرده در یک کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت که ایالات متحده اساسا خواهان جنگ با ایران نیست. او در عین حال تاکید کرد که ایران باید رفتارش را تغییر و به حمایت از حوثی ها در یمن و گروه حزب الله لبنان خاتمه بدهد.