ابهام در مورد تغییرات در ساختار امنیتی سپاه

حسین طائب از چهره های جنجالی اطلاعاتی در جمهوری اسلامی ایران است
توضیح تصویر،

حسین طائب از چهره های جنجالی اطلاعاتی در جمهوری اسلامی ایران است

حسین طائب بار دیگر به عنوان ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شده است.

در تغییرات تازه در ساختار امنیتی سپاه پاسداران، سرتیپ پاسدار حسن محقق که تا حالا معاونت اطلاعات راهبردی سپاه را بر عهده داشت، معاون حسین طائب در سازمان اطلاعات سپاه شده است. سرتیپ حسین نجات، معاون پیشین آقای طائب هم به معاونت فرهنگی سپاه منصوب شده است.

معاون پیشین فرهنگی سپاه سرتیپ محمدرضا نقدی بود که به تازگی از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به معاونت هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شده بود.

پیشتر، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی گفته بود که ساختار سازمان اطلاعات سپاه از سوی فرمانده کل تغییر کرده است و معاونت اطلاعات راهبردی در سازمان اطلاعات سپاه ادغام شده است.

این گزارش خبری لحظاتی پس از انتشار از روی وب سایت خبرگزاری تسنیم حذف شد.

رسانه های ایران در پوشش تغییرات تازه سپاه گزارش داده‌اند که حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به "سمت مسئول اطلاعات سپاه" منصوب شده است. مشخص نیست منظور از "مسئول" اطلاعات سپاه، همان ریاست بر "سازمان" اطلاعات سپاه است یا نهاد اطلاعاتی تازه ای تاسیس شده است.

حکم تازه آقای طائب از سوی سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادر شده است اما جزئیات آن از جمله مدت زمان این حکم روشن نیست.

آقای طائب از چهره های جنجالی اطلاعاتی در ایران است. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران او را به نداشتن تعادل روانی و پرونده‌سازی برای افراد متهم کرده و محمد سرافراز رئیس پیشین سازمان صداوسیما گفته بود در زمان ریاستش، آقای طائب در امور مدیریت این سازمان دخالت های بی وقفه داشته است.

توضیح تصویر،

سرتیپ پاسدار حسن محقق در کنار سرلشکر پاسدار حسین سلامی

سازمان اطلاعات سپاه در سال ۱۳۸۸ تشکیل شد. خبرگزاری تسنیم گفته بود معاونت اطلاعات راهبردی هم در این سال تاسیس شده بود. ایران در این سال شاهد اعتراضات بی سابقه به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود.

تغییرات در رده فرماندهی و مدیریت ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از انتصاب حسین سلامی به فرماندهی کل این نیرو، شدت گرفته است. ایالات متحده آمریکا به تازگی سپاه را وارد فهرست سازمان های تروریستی خارجی قرار داده است.