ایران تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص پایین را چهار برابر کرد

سازمان انرژی اتمی حق نشر عکس FARS
Image caption سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که احتمالا طی چند هفته ذخیره اورانیوم غنی‌شده زیر چهاردرصد ایران از سقف تعیین‌شده در برجام عبور می‌کند

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که ایران میزان تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص پایین را چهار برابر کرده است.

به گفته آقای کمالوندی افزایش تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۳.۶۷ درصد از امروز دوشنبه ۳۰ فروردین در سایت غنی‌سازی نطنز و در پی مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی آغاز شده است.

شورای عالی امنیت ملی روز ۱۸ اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که "در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق جمهوری اسلامی ایران مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام" دستور توقف بعضی اقدامات ایران در توافق هسته‌ای را صادر می‌کند.

شورای عالی امنیت ملی و دولت ایران اعلام کردند که این تصمیم را در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در اعتراض به اقدامات ناکافی سایر کشورهای عضو این توافق گرفته‌اند.

توقف فروش مازاد اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین اقداماتی است که ایران در این مرحله در نظر گرفته است.

مطابق برجام ایران مجاز است تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبارهای خود نگهداری کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تمام گزارش‌های خود از زمان آغاز اجرای برجام تا کنون تایید کرده است که ایران درباره اورانیوم غنی شده به تعهد خود پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای کمالوندی در پاسخ به این سوال که چه زمانی میزان اورانیوم غنی شده از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد، گفت: "این زمان حتما طولانی نخواهد بود و به چند هفته نمی‌رسد."

او درباره اقدامات احتمالی بعدی ایران گفت "نیازهای فنی ما و دستورات مقامات بالا تعیین‌کننده خواهد بود که در گام‌های بعدی چه اقداماتی خواهیم کرد. "

آقای کمالوندی گفته است که این افزایش تولید "از قبل در چهارچوب‌های اجرایی معمول" به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.

شورای عالی امنیت ملی ایران پیشتر گفته بود که دو ماه به کشورهای عضو برجام فرصت می‌دهد تا "تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تامین کنند."

خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های ایران به مانع بزرگی در داد و ستد ایران با کشورهای دیگر از جمله اروپایی‌ها تبدیل شده است. تحریم‌های آمریکا به گونه‌ای است که شرکت‌های خارجی طرف حساب ایران را از فعالیت در آمریکا محروم می‌کند.

شورای امنیت ملی ایران هشدار داده بود که اگر "در این مهلت کشورهای مزبور نتوانند مطالبات ایران را تامین کنند در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد."