سخنگوی شورای نگهبان اختیارات روحانی را بیش از دیگر روسای جمهور ایران دانست

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران به درخواست حسن روحانی برای گرفتن اختیارات ویژه برای اداره کشور واکنش نشان داده و نیاز به چنین اختیاری را تایید نکرده است.

آقای کدخدایی در حساب توییتری خود گفته است که به حسن روحانی اختیارات بیشتری در مقایسه با روسای جمهور پیشین ایران داده شده است. او از اینکه "ظرفیت این اختیارات گسترده برای حل مشکلات" استفاده شده باشد، از خود تردید نشان داده است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران دو روز پیش در یک سخنرانی ضمن شرح فشار ناشی از تحریم های آمریکا و مقایسه آن با جنگ ایران و عراق برای اداره کشور گفته بود "به چنین اختیاراتی نیاز داریم".

آقای روحانی گفته بود در دوره جنگ با عراق "شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند، امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم".

این اولین بار است که آقای روحانی خواستار دریافت اختیارات ویژه برای اداره کشور و دولت جمهوری اسلامی ایران می شود. او پیش از این گفته بود از آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود حالا که " ایران در شرایط جنگ اقتصادی" قرار دارد، خود رهبر "فرماندهی" این جنگ را به عهده بگیرد اما آیت الله خامنه ای این پیشنهاد را رد کرده است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption حسن روحانی خواستار دریافت اختیارات ویژه برای اداره کشور به دلیل فشارهای ناشی از تحریم آمریکا شده است

رئیس جمهور ایران گفته در این مقطع "پیشنهاد من این بود که خدمت مقام معظم رهبری گفتم خود جناب عالی به عنوان رهبر نظام و انقلاب فرماندهی این جنگ را عهده دار شوید و همه دولت قوا و مسؤلان در خدمت شما خواهیم بود. راه و مسیر را آن طور که شما هدایت می‌کنید ادامه می‌دهیم اما ایشان در جواب فرمودند که قبول دارم هم شرایط شرایط جنگ است و هم این شرایط نیاز به یک فرمانده دارد اما باید فرمانده این جنگ رئیس جمهوری باشد".

رسانه های ایران بهار سال گذشته مدت کوتاهی پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام اعلام کردند که آیت الله خامنه ای مبتکر شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا به عنوان "اتاق جنگی علیه آمریکا" شده است. این شورا متشکل از رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه، برخی از وزرا و شماری از روسای کمیسیون های مجلس است. اولین جلسه این شورا خرداد سال گذشته در حضور آیت الله خامنه ای تشکیل شده بود.

در واکنش به درخواست اختیار ویژه از سوی رئیس جمهور، احمد امیری فراهانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عضو هیات رئیسه آن گفته است که در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا که آیت الله خامنه ای تشکیل داده "هم به‌جای مجلس قانون‌گذاری می‌شود هم قوانین موجود بعضاً نسخ می شود".

شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا ترکیب و کارکردی مشابه "شورای عالی پشتیبانی جنگ" دارد که در سه سال پایانی جنگ ایران و عراق تشکیل شد و ریاست آن با رئیس جمهور وقت بود. با حکم آیت الله خمینی، این شورا دارای اختیاراتی فراتر از قوانین جاری برای اداره کشور در زمان جنگ بود. آقای روحانی در آن زمان عضوی از این شورا بود که تحت ریاست آقای خامنه ای فعالیت می کرد.