دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی تجارت شکر توسط او را تکذیب کرد

مکارم شیرازی

منبع تصویر، Tasnim

دفتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه ساکن قم، با انتشار بیانیه‌ای گفته است که این روحانی حامی حکومت ایران هیچ سهم و نقشی در تجارت شکر در ایران نداشته است.

در بیانیه دفتر آقای مکارم شیرازی آمده است: "این سخنان کذب محض است و بارها این مسائل را تکذیب کرده‌ایم؛ نه یک سهم از کارخانه ای در اختیار آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی می‌باشد و نه یک گرم شکر."

دفتر آقای مکارم شیرازی از مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز برای بیان "دروغ‌های مضحک" انتقاد کرده و گفته طرح چنین مسایل به گفته آنها بی‌پایه‌ای، باعث بی‌اعتمادی به آمریکا می‌شود.

آقای پومپئو پیشتر در حمله به حکومت مذهبی ایران، آیت‌الله مکارم شیرازی را متهم کرد که با تجارت شکر بیش از صد میلیون دلار درآمد داشته است.

یکی از اولین دفعاتی که ناصر مکارم شیرازی به عنوان تاجر عمده شکر معرفی شد، پس از سخنرانی عباس پالیزدار بود که در سال ۱۳۸۷ چندین شخصیت سیاسی و مذهبی ارشد در ایران را به فساد مالی متهم کرد.

دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی درباره تصویر سند واگذاری کارخانه قند دزفول، که امضای آقای مکارم را دارد، توضیح داده است: "بیش از بیست سال قبل جمعی از خیرین سهامی از آن کارخانه را برای حوزه علمیه خریداری کردند؛ بعد از مدت کوتاهی که دیدند نمی توانند مشکلات را حل کنند، آن را به دیگران واگذار کردند و وجه آن، برای ساختن مسجد، مدرسه و خانه عالم در مناطق محروم مصرف شد و معظم له یک ریال از آن را در اختیار نداشته و ندارند و این مساله در همان زمان (بیش از بیست سال قبل) خاتمه یافته است."

توضیح تصویر،

آقای پالیزدار می‌گفت اتهامات فساد را با تکیه به پرونده‌های محرمانه سازمان بازرسی کل کشور بیان می‌کند

ارتباط خانوادگی آقای مکارم با "فردی به نام مدلل" هم در بیانیه دفتر او تکذیب شده است و آمده که هیچ یک از اعضای خانواده‌اش با این شخص ارتباطی ندارند.

بعضی رسانه‌ها، جواد مدلل را که یک تاجر بزرگ است، به عنوان داماد آقای مکارم معرفی می‌کردند.

عباس پالیزدار در سخنرانی جنجالی خود گفته بود: "در مورد سلطان شکر و مافیای شکر باید بگویم که آنها حاضر بودند ۷۰۰ میلیارد بدهند که پرونده را از زیر ضرب بیرون ببرند. در مافیای شکر مدلل کارگزار و داماد یکی از علمای اعلام است."

آقای پالیزدار در آن مقطع یکی از مقام‌های کمیته تحقیق و تفحص مجلس ایران معرفی شده بود.