شبکه حساب‌های 'حامی جمهوری اسلامی ایران' در فیسبوک و توییتر مسدود شد

حق نشر عکس Getty Images

ده‌ها حساب حامی ایران در شبکه‌های اجتماعی مسدود شده است.

سخنگویان فیسبوک و توییتر گفته‌اند که این موسسات چندین حساب کاربران مستقر در ایران را که به دروغ خود را سیاستمداران، گزارشگران و افراد آمریکایی دیگری معرفی می‌کردند مسدود کرده‌اند. این حساب‌ها با انتشار مطالب جعلی در حمایت از جمهوری اسلامی ایران می‌کوشیدند بر افکار عمومی آمریکاییان تاثیرگذاشته و آنان را علیه رئیس جمهوری ایالات متحده برانگیزند.

موسسه فایر‌ آی که در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد گفته است که این حساب‌ها به خصوص حوالی برگزاری انتخابات کنگره آمریکا در سال گذشته بسیار فعال بودند و به انتشار و توزیع مطالب جعلی مبادرت می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیسبوک ۵۱ حساب، ۳۶ صفحه و هفت گروه و اینستاگرام نیز سه حساب دیگر را حذف کرده‌اند. همین خبرگزاری به نقل از توییتر نوشته است که "شبکه‌ای متشکل از ۲۸۰۰ حساب مجعول با منشاء ایران" را در اوایل ماه میلادی جاری مسدود کرده است.

این شبکه رسانه‌های اجتماعی توسط "شخصیت‌های مجعول" ایجاد شده و به خصوص مطالبی علیه عربستان سعودی، اسرائیل و در حمایت از گروه‌های فلسطینی منتشر می‌کردند. بخش دیگری از مطالب منتشر شده در این حساب‌ها شامل حمایت از حکومت ایران و انتقاد شدید از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و به خصوص تصمیم او به افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فهرست سازمان‌های تروریستی بود.

فیسبوک صد‌ها صفحه را به اتهام ارتباط با ایران بست

فیسبوک و توییتر صدها حساب کاربری احتمالا ایرانی را بستند

گوگل حساب‌های پرس‌تی‌وی را بست

اینستاگرام: بسته شدن حساب فرماندهان سپاه مربوط به تروریست خوانده شدن آن است

حق نشر عکس leader.ir
Image caption یکی از محورهای عمده مطالب حساب‌های مسدود شده اعتراض به تصمیم دولت آمریکا در افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های تروریستی بوده است

بعضی از این حساب‌ها خود را متعلق به شخصیت‌های حقیقی آمریکایی قلمداد کرده و نظرات خود را از زبان آنان منتشر می‌کردند و می‌کوشیدند با سیاستمداران و روزنامه نگاران آمریکایی هم ارتباط برقرار کنند و نظرات آنان را منعکس سازند.

در چند مورد، این حساب‌ها شامل مطالبی جعلی تحت عنوان مصاحبه با شخصیت‌های واقعی هم بوده است. جالب اینکه تلاش بر این بوده است که مطالب منتشر شده در حساب‌ها هم شامل دیدگاه‌هایی با گرایش لیبرال و هم دیدگاه‌هایی با گرایش محافظه کارانه آمریکایی باشد.

کارشناسان امنیت ساییری گفته‌اند که منشاء ایرانی این حساب‌ها کاملا مشخص است اما اطلاعات دیگری در مورد وابستگی صاحبان آنها با مراجع و نهادهای ایرانی در دست نیست.

فیسبوک‌های متعلق به این شبکه مطالب خود را به زبان‌های انگلیسی و عربی منتشر می‌کردند و به خصوص بر مطالبی پیرامون حرکت‌های جدایی‌طلبانه در آمریکا، شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی آمریکایی، اسلام، موقعیت عربستان سعودی در خاورمیانه، موضوعات سیاسی بریتانیا و ایالات متحده تاکید داشتند.