آیت‌الله خامنه‌ای: هدف رسیدن به نقطه بازدارندگی است

رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود گفت ایران به نقطه بازدارندگی نظامی نزدیک شده است. حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود گفت ایران به نقطه بازدارندگی نظامی نزدیک شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد این کشور از نظر نظامی تا حدودی به نقطه بازدارندگی، "برای جلوگیری از تعرض دشمن" نزدیک شده است.

او که در مراسم سی‌امین سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران سخنرانی می‌کرد گفت مخالفان با برنامه موشکی ایران هرگز نخواهند نتوانست ایران را از نقطه تثبیت و بازدارندگی که در آن قرار گرفته محروم کنند.

آقای خامنه‌ای در عین‌حال سخنان رییس جمهوری آمریکا را در"پذیرفتن ایران با رهبران فعلی‌اش" یک "زرنگ‌بازی سیاسی" خواند و گفت: دشمن گاهی تهدید می‌کند و گاهی تطمیع، مثل همین مردِ رندیِ اخیر رئیس‌جمهور آمریکا که گفته ایران با همین رهبران کنونی هم می‌تواند به پیشرفت‌های بزرگی برسد. معنایش این است که قصد براندازی شما را نداریم. این زرنگ بازی سیاسی است."

رهبر ایران افزود "پیشرفت ایران با رهبران فعلی"، درصورت مجاهدت رهبران این کشور حرفی درست است اما "شرط آن این است که آمریکایی‌ها نزدیک نشوند."

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اخیرا و در پی چند هفته تنش میان تهران و واشنگتن گفت به دنبال "تغییر رژیم" در ایران نیست.

آقای ترامپ در جریان سفرش به ژاپن، کشوری که در تلاش میان میانجیگری بین تهران و واشنگتن است گفت: "ایران با همین رهبران موقعیت تبدیل شدن به کشوری بزرگ را دارد. می‌خواهم به صراحت بگویم که ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم. ما به دنبال جلوگیری از تسلیحات هسته‌ای هستیم."

آمریکا می گوید برنامه موشکی ایران به بی ثباتی در خاورمیانه دامن زده و انتقال آن به گروه های مسلح در لبنان و یمن خطر "رقابت تسلیحاتی در منطقه" را افزایش داده است.

این کشور یکی از دلایل خروج از توافق هسته‌ای با ایران را برنامه موشکی این کشور عنوان کرده و مدعی است ایران با آزمایش موشک های بالستیک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تایید برجام را نقض کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از امضای برجام در سال ۲۰۱۵ قطعنامه ۲۲۳۱ را تصویب کرد که در پیوست دوم آن از ایران "درخواست" شده هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک های بالستیکی که "برای برخورداری از قابلیت حمل سلاح های هسته ای طراحی می شوند" انجام ندهد.

ایران می‌گوید از آنجا که قصد ندارد از سلاح های متعارفش برای حمل سلاح هسته ای استفاده کند، این بند از درخواست شورای امنیت عملا بلا موضوع است.