در ایران ۶۰ قاضی ظرف ۱۲ ماه از کار منفصل شده‌اند

غلامحسین محسنی اژه‌ای حق نشر عکس ANA
Image caption غلامحسین محسنی اژه‌ای

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، در نشست خبری ویژه بزرگداشت هفته این قوه گفت ظرف ۱۲ ماه گذشته ۶۰ قاضی در ایران از کار برکنار شده‌اند.

او درباره دلایل انفصال قضات گفت "یک دسته کسانی هستند که انفصال دائم از مشاغل قضایی و دولتی دارند و یک عده هم فقط از مشاغل قضایی انفصال پیدا کرده‌اند. عده‌ای هم با بازخریدی انفصال یافتند. عده‌ای نیز علاوه بر انفصال و سلب صلاحیت قضایی، به اتهامات‌شان رسیدگی می‌شود".

برکناری این تعداد قاضی در حالی اعلام می‌شود که در سال ۱۳۹۶ تنها برای ۲۵ قاضی درخواست تعلیق صادر شده بود.

در چند سال گذشته، منتقدان بارها از "فساد گسترده" در دستگاه قضایی انتقاد کرده بودند.

سرانجام سال گذشته، صادق آملی لاریجانی، رییس وقت قوه قضائیه هشدار داد که "در آینده طبق برنامه‌ای خاص، نام و تصویر قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد. این در واقع اتمام حجت با همه قضات متخلف است".

پس از این سخنان در شهریور ماه سال ۱۳۹۷، محسنی اژه‌ای سخنگوی وقت قوه قضائیه، با تأیید رئیس این قوه، در نشست خبری خود نام و عکس دو قاضی متخلف را اعلام کرد.

مرجع رسیدگی به تخلف قضات در ایران، دادگاه عالی صلاحیت قضات و دادگاه عالی تجدید نظر است.

در چند سال گذشته منتقدان قوه قضائیه، اتهاماتی نیز در خصوص چند قاضی شناخته شده ایران مطرح کرده بودند. از جمله این افراد سعید مرتضوی بود که به انفصال دائم از خدمات قضایی محکوم شد.

اتهامات درباره قضات در ایران در حالی مطرح می‌شد که محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، آّبان ماه سال ۱۳۹۵ درباره "شایعه" واریز میلیاردها تومان از وجوه قوه قضاییه به حساب‌های شخصی رئیس این قوه توضیح دهند. او از آن پس بارها موضوع حساب‌های رئیس قوه قضائیه را مطرح کرد و فروردین فروردین سال ٩٦ در مجلس گفت "قوه قضائیه ۲۸۵ میلیارد تومان مازاد بر حق قانونی خود به عنوان پاداش و حقوق های ویژه و فوق العاده پرداخت کرده" و تخلفات مالی این قوه "ده برابر تخلفات حقوق‌های نجومی" بوده است.

ابراهیم رئیسی نیز که چندی پیش به عنوان رئیس قوه قضائیه جایگزین آقای لاریجانی شد نیز پس از روی کار آمدن هشدار داده بود که این قوه در برابر قضات فاسد می‌ایستد.

موضوعات مرتبط