'جنگ احتمالی با ایران'؛ بازتاب سرنگونی پهپاد ارتش آمریکا در رسانه‌های این کشور

شبکه خبری سی‌ان‌ان با دعوت از ژنرال‌های بازنشسته در مورد تبعات و احتمال رویارویی نظامی با ایران سخن گفت
توضیح تصویر،

شبکه خبری سی‌ان‌ان با دعوت از ژنرال‌های بازنشسته در مورد تبعات و احتمال رویارویی نظامی با ایران سخن گفت

خبر هدف قرار دادن یک پهپاد جاسوسی آمریکا از سوی ایران خیلی زود به صدر اخبار رسانه‌های آمریکایی قرار گرفت. بسیاری از شبکه های تلویزیونی اخبار معمول خود را قطع و به پوشش ویژه این واقعه پرداختند و حتی از سناریوی احتمالی جنگ علیه ایران با کارشناسان خود صحبت کردند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان که از مخالفان سرسخت دولت آقای ترامپ محسوب می‌شود با پوشش ویژه این خبر علاوه بر گفتگو با خبرنگار خود در تهران، از ژنرال بازنشسته جیمز اسپایدر مارکز پرسید که جنگ احتمالی با ایران چه گونه خواهد بود.

ژنرال اسپایدر ضمن تاکید بر این که از نظر او ادعای مقام‌های ایران برای ورود این پهپاد غول‌پیکر آمریکایی به آسمان ایران را "نباید جدی گرفت" تاکید کرد که هرگز تمایل ندارد از جنگ با ایران و نیمرخ ترسیمی آن سخن بگوید چرا که به عقیده او دولت آمریکا باید به سوی تنش زدایی گام بردارد.

"ایران سه برابر عراق وسعت دارد و جنگ با این کشور هرگز شبیه جنگ با عراق نخواهد بود."

توضیح تصویر،

فاکس نیوز بهای پهپاد آمریکایی را ۱۸۰ میلیون دلار اعلام کرد

شبکه تلویزیونی فاکس نیوز که از حامیان جدی دونالد ترامپ است هم روز پنجشنبه به طور زنده و اختصاصی اخبار مربوط به هدف قرار گرفتن پهپاد نوع آر-کی گلوبال هاک RQ-۴ Global Hawk را پوشش داد.

جنیفر گریفین، گزارشگر ویژه امنیت ملی این شبکه گفت پاتریک شاناهان، سرپرست موقت و مستعفی وزارت دفاع و ژنرال اسپر که قرار است به زودی سرپرستی پنتاگون را به عهده گیرد هر دو راهی کاخ‌سفید هستند تا با جان بولتون، مشاور امنیت ملی و مایک پومپئو، وزیر خارجه و سایر اعضای کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید دیدار کنند.

اخبار مرتبط

همچنین گزارش شده کاخ‌سفید از رهبران کنگره دعوت کرده تا برای بررسی این موضوع به دفتر کار رئیس جمهوری بروند.

فاکس نیوز ضمن برجسته کردن سخنان آقای ترامپ مبنی بر "اشتباه خیلی بزرگ ایران" در سرنگون کردن این پهپاد نیروی دریایی به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا پیش از دیدار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اشاره کرد که طی آن آقای ترامپ گفت گمان می‌کند هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی یک اشتباه فردی از سوی نیروهای ایرانی بوده با این حال آمریکا در برابر آن خواهد ایستاد.

منبع تصویر، NYT

توضیح تصویر،

نیویورک تایمز از سناریوهای احتمالی عواقب سقوط پهپاد آمریکایی نوشته

نیکلاس کریستف در روزنامه پرطرفدار نیویورک تایمز نوشته ایران و آمریکا به سوی یک رویارویی می‌روند؛ "رویارویی که ترسناک به نظر می‌رسد".

این روزنامه آمریکایی همچنین در یادداشتی گمانه‌زنی کرده که ایران بنا دارد تا اقداماتی این چنین جامعه جهانی را در برابر آنچه "تهدید فزاینده آمریکا" می‌خواند بسیج کند.

دیگر روزنامه پرفروش آمریکا، وال استریت ژورنال هم ضمن اشاره به این خبر این سوال را طرح کرده که ساقط شدن این پهپاد آمریکایی که تنش میان تهران و واشنگتن را وارد مرحله تازه‌ای خواهد کرد چه معنایی برای چین، اروپا و ژاپن خواهد داشت.

اخبار مرتبط

ژاپن که نخست وزیر آن هفته گذشته برای میانجی‌گری میان آمریکا و ایران به تهران سفر کرد با پاسخ رد شنیدن از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران مبنی بر عدم هرگونه مذاکره با دونالد ترامپ، ظاهرا دست خالی تهران را ترک کرد.

تنها چند ساعت پیش از ترک تهران از سوی شینزو آبه بود که دو نفتکش که حامل سفارش‌های نفتی ژاپن بودند در دریای عمان و نزدیکی بندر جاسک ایران مورد حمله قرار گرفتند.

حملاتی که آمریکا ایران را مسئول آنها شناخت اما تهران با رد این اتهام آنها را مشکوک خواند.

منبع تصویر، NBC

توضیح تصویر،

شبکه ان‌بی‌سی ویدئویی که بسیار ناواضح است منتشر کرده و می‌گوید پنتاگون این ویدئو را از لحظه هدف قرار گرفتن پهپاد منتشر کرده است

ویدیوی لحظه هدف قرار گرفتن پهپاد

شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا که نزدیک به دموکرات‌ها توصیف می‌شود، عصر پنجشنبه ویدئویی را منتشر کرد که وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از لحظه سقوط و آتش گرفتن پهپاد این کشور در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

پنتاگون قویا تاکید می‌کند که این هواپیمای جاسوسی بر فراز آب‌های بین المللی قرار داشته و وارد حریم هوایی ایران نشده بوده است.

برخی تحلیلگرانی که به رسانه‌های آمریکایی دعوت شده‌اند هم می‌گویند بنابر قوانین بین‌المللی حریم هوایی کشورهای از حدود ۲۰ کیلومتری سواحل آنها آغاز می‌شود. پنتاگون مدعی است که این پهپاد در لحظه هدف قرار گرفتن دست کم ۳۵ کیلومتر با سواحل ایران فاصله داشته است.

در ویدیوی منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی اطلاعاتی از مسیر پروازی پهپاد و نقطه جغرافیایی سقوط آن ارایه نمی‌شود.

در همین حال جیمز کلپر، رئیس سابق سازمان ملی اطلاعات آمریکا و از فرماندهان سابق نیروی هوایی این کشور در مصاحبه با سی‌ان‌ان گمانه زنی کرده که شاید پهپاد آمریکایی وارد آسمان ایران شده باشد اما زمانی که ایران واکنش نشان داده این شیی پرنده از حریم هوایی ایران خارج شده و زمانی که هدف قرار گرفته دیگر در آسمان ایران نبوده است.

ایران مدعی است که این پهپاد که بزرگی آن در حد یک هواپیمای مسافربری کوچک است وارد حریم هوایی این کشور شده بوده است.

حساب توییتری که "رسانه نیروهای مسلح ایران" نام‌گذاری شده است هم ویدئویی را روز پنجشنبه منتشر کرد که ادعا شده لحظه شلیک موشک زمین به هوای "سوم خرداد" را نشان می‌دهد و در لحظات پایانی آن صدای "الله اکبر... ماشالله" شنیده می‌شود و در آسمان دایره‌ای سرخ رنگ که ظاهرا لحظه برخورد این موشک با پهپاد آمریکایی است مشاهده می‌شود.