رئیسی: حساب‌های بانکی قوه قضاییه کاهش می‎یابد

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه حق نشر عکس MIZAN
Image caption ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه: آمادگی دارم درباره حساب‌های مرتبط با قوه قضاییه در سنوات پیشین نیز توضیح دهم

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه درباره حساب‌های بانکی متعلق به این قوه و ریاست آن که در چند سال گذشته خبرساز شده بود، گفت این حساب‌ها به پنج حساب کاهش می‌یابد و از این پس، چک‌های آن سه امضا خواهد داشت.

جنجال بر سر حساب‌‎های مالی قوه قضاییه پس از آن بالا گرفت که سال ۱۳۹۵محمود صادقی، نماینده مجلس از صادق لاریجانی، رئیس وقت این قوه خواست تا درباره "شایعه" واریز هزاران میلیارد تومان از حساب‌های این نهاد حکومتی به حساب‌های شخصی خود توضیح دهد.

پس از این اظهارات، آقای صادقی تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و صادق لاریجانی نیز اعلام کرد که نگهداری پول‌های قوه قضاییه در حساب‌های شخصی رئیس قوه با مجوز رهبر جمهوری اسلامی صورت پذیرفته و از سال ۱۳۷۴ رواج داشته است.

اشاره آقای صادقی به گزارشی بود که اولین بار در کانال تلگرامی "آمدنیوز" منتشر شد. بر اساس این گزارش، سالانه به طور غیر قانونی ۲۵۰ میلیارد تومان به ۶۳ حساب شخصی"صادق آملی لاریجانی" واریز می‌شده است.

اکنون ابراهیم رئیسی در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود پس از تصدی ریاست قوه قضاییه در اسفند ماه ۱۳۹۷، به تعیین و تکلیف درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه پرداخته است.

آقای رئیسی گفته تعداد این حساب‌های کمتر از ۶۳ تا بود و اکنون هم به ۵ حساب کاهش پیدا کرده است. او گفته این حساب‌های امکانی برای قوه قضاییه است تا "وقتی بودجه‌های مصوب کفاف هزینه‌های دستگاه را نمی‌داد از آن استفاده شود".

در سال ۱۳۹۵، ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس نیز در واکنش به این جنجال این حساب‌ها گفت که بانک‌ها حاضر نبودند به حساب‌های بانکی قوه قضاییه سود بدهند، به همین دلیل این مبالغ به حساب‌های شخصی منتقل شد تا بتوان از سود آن استفاده کرد.

ابراهیم رئیسی: چک‌ها سه امضا شده

آقای رئیسی در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران تایید کرده که تا کنون دسته‌ چک‌های حساب‌های قوه قضاییه تک امضا و در اختیار روسای قوه قضاییه بوده است.

او گفته است که از زمانی که شروع به کار کرده دسته چک‌های این حساب‌ها به امضای سه نفر می‌رسد.

به گفته آقای رئیسی این حساب‌ها امکانی برای قوه قضاییه بود که وقتی بودجه‌های مصوب، کفاف هزینه‌های دستگاه را نمی‌دهد، درآمد آن برای ارائه خدمات قضایی خرج شود.

با این حال، او وعده داد که از این پس، این مبالغ از طریق بخش اداری و مالی قوه قضاییه تخصیص پیدا کند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد که به دلیل "ذهنیتی که در جامعه ایجاد شده"، تعداد این حساب‌های بانکی به پنج حساب تقلیل خواهد یافت.

حق نشر عکس leader.ir
Image caption آقای رئیسی در حالی نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود پس از انتصاب به ریاست قوه قضائیه را برگزار کرد که پیش از آن در اتفاقی کم سابقه با سایت دفتر رهبری ایران مصاحبه‌ کرده بود

آقای رئیسی گفته درباره درآمدها و هزینه های حساب‌های قوه قضاییه گزارشی سالانه نیز ارائه خواهد داد.

رئیس قوه قضاییه همچنین ابراز آمادگی کرد تا گزارشی را نیز درباره عملکرد این حساب‌ها در سنوات گذشته ارائه کند.

در چند سال گذشته، منتقدان بارها از "فساد گسترده" در دستگاه قضایی انتقاد کرده بودند.

مصاحبه بی‌سابقه رئیس قوه قضاییه با سایت رهبر ایران

ابراهیم رئیسی در مصاحبه خود با شبکه یک صدا و سیما، علاوه بر موضوع واریز پول‌های قوه قضاییه به حساب شخصی رئیس این قوه، توضیحاتی نیز در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی، انفصال ۶۰ قاضی از قوه قضاییه در چند ماه گذشته و کاهش پرونده‌های دستگاه قضا نیز پرداخت.

آقای رئیسی در حالی نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود پس از انتصاب به ریاست قوه قضاییه را برگزار کرد که پیش از آن با سایت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبری ایران مصاحبه‌ کرده بود. مصاحبه یک رئیس قوه قضاییه در ایران با سایت آیت‌الله خامنه‌ای "بی‌سابقه" است.

مناسبت این گفت‌وگو هفته‌ی قوه قضاییه عنوان شده است.

او در آن مصاحبه نیز، مبارزه با فساد و کاهش پرونده‌های دستگاه قضایی را از جمله مأموریت‌هایی خواند که آیت‌الله خامنه‌ای پس از انتصابش به ریاست قوه قضاییه به او محول کرده بود.