وزیر خارجه بریتانیا اظهاراتش درباره ایران را تعدیل کرد

جرمی هانت از نامزدهای رهبری حزب محاظه کار بریتانیا است حق نشر عکس EPA
Image caption جرمی هانت از نامزدهای رهبری حزب محاظه کار بریتانیا است

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، اظهارات روز گذشته خود درباره مشارکت در حمله احتمالی نظامی آمریکا به ایران را تعدیل کرده است.

آقای هانت امروز در مجلس بریتانیا حاضر شده و گفته است "انتظار ندارد که آمریکا از این کشور برای مشارکت در حمله نظامی به ایران دعوت کند". به گفته وزیر خارجه بریتانیا "بعید می‌رسد لندن موافق پیوستن به چنین درگیری‌ باشد".

یک روز پیش از این آقای هانت به روزنامه دیلی‌میل چاپ لندن گفته بود که "بریتانیا در کنار بزرگترین متحدش، ایالات متحده آمریکا خواهد ایستاد و در صورتیکه آمریکا از بریتانیا برای مشارکت در عملیات نظامی علیه ایران تقاضا کند، مورد به مورد آن را بررسی خواهد کرد".

آقای هانت از نامزدهای رهبری حزب محاظه کار بریتانیا است و در صورت رسیدن به رهبری حزب، نخست وزیر بعدی این کشور و جایگزین ترزا می خواهد شد که از سمت خود استعفا داده است.

به گزارش رویترز در اظهارات امروز، وزیر خارجه بریتانیا گفته است: "ایالات متحده نزدیکترین متحد ما است، ما با آنها به طور دائم در تماس هستیم و هر درخواستی از سوی آمریکا را به دقت در نظر می‌گیریم. اما من نمی توانم وضعیتی را پیش‌بینی کنم که آنها چنین درخواستی مطرح کنند یا ما با حرکتی به سوی جنگ موافقت کنیم".

وزیر خارجه بریتانیا در اظهارتش همچنین تایید کرده که همراه با فرانسه و آلمان پیامی برای رهبران جمهوری اسلامی در ارتباط با لزوم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای ارسال شده است.

تنش‌ بین ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. آمریکا، ایران را عامل حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان که ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) رخ داد معرفی کرد و بریتانیا نیز اعلام کرد که این کشور نیز در همراهی با آمریکا، ایران را عامل این ‌رخداد می‌داند.

همزمان با افزایش تنش ها میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس، اختلافات بر سر تصمیم ایران به کاهش برخی از تعهداتش در توافق هسته ای برجام، به موضوع تماس های کشورهای اروپایی با ایران بدل شده است.

معاون وزیر خارجه بریتانیا اوایل هفته جاری در سفر به تهران با برخی از مقام های جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به آنچه "بی‌عملی" کشورهای اروپایی در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران می خوانند، اعلام کرده است که به سقف نگهداری ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص کم و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.

ایران با اعلام این تصمیم، ۶۰ روز به طرف های اروپایی فرصت داده است تا زمینه فروش نفت ایران مبادلات مالی مرتبط با آن را فراهم کند و تهدید کرده که در پایان این مهلت، بخش های دیگری از تعهدات خود در اجرای توافق هسته‌ای را متوقف خواهد کرد.

یکی از بخش هایی که ایران گفته امکان دارد مجددا آن را از سر بگیرد، تولید اورانیوم غنی شده با خلوص بالاتر از ۳.۶۷ درصد است.

دولت ایران اعلام کرده است که مهلت تعیین شده ۶۰ روزه که هجدهم تیرماه (دو هفته دیگر) به پایان می‌رسد غیرقابل تمدید است. کشورهایی اروپایی، ضرب‌الاجل ایران را رد کرده اما گفته‌اند که برای تامین نظر ایران، تلاش می کنند.