نامه خانواده بازداشتی‌های محیط زیست به رئیسی: روندهای غیرقانونی متوقف شود

خانواده‌های هشت نفر از فعالان محیط زیست که حدود یک سال و نیم است در بازداشت اطلاعات سپاه هستند، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران، از او خواسته‌اند که به روندهای غیرقانونی در رسیدگی به این پرونده پایان داده شود.

در این نامه، که در سایت خبری انصاف نیوز منتشر شده، آمده است: "با گذشت نزدیک به دو ماه از آخرین مکاتبه‌مان با حضرتعالی و بیان تخلفات صورت گرفته در روند رسیدگی به پرونده، تاکنون این مهم صورت نپذیرفته و روند غیرقانونی متوقف نگردیده است."

دسترسی نداشتن به وکیل، یک سال و نیم "بازداشت موقت"، ارعاب و فشار و شکنجه برای گرفتن اعتراف، فقدان ارائه سند و مدرکی برای اتهامات وارده و انتقال به مکان‌های نامعلوم، از جمله مواردی است که در نامه خانواده‌ها به آقای رئیسی آمده است.

چند روز پیش هم بیش از یکصد نفر از استادان دانشگاه‌ها و اعضای جامعه علمی ایران در نامه ای به رئیس قوه قضاییه از او خواستند که پرونده فعالان محیط زسیتی را به "سرانجام خوش برساند."

در آن همچنین گفته شده بود که ادامه بازداشت این فعالان "باعث گسترش ناامیدی در بین جوانان و تشکل های غیردولتی محیط زیست شده است".

در نامه این استادان آمده بود: "بیش از ۵۰۰ روز از بازداشت موقت تعدادی از خوشنام ترین کارشناسان و فعالان محیط زیست ایران به اتهام جاسوسی می گذرد. در حالی که اختلاف نظر بین دو نهاد اطلاعاتی کشور در توصیف عنوان مجرمانه این افراد باعث سردرگمی و اطاله دادرسی شده است".

حق نشر عکس SOCIAL MEDIA
Image caption کاووس سید امامی، فعال محیط زیست که به گفته مسولان قضایی در زندان خودکشی کرد

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

فعالان بازداشت‌شده محیط زیست در ایران چه کسانی هستند؟

شروع محاکمه هشت فعال محیط زیست یک سال پس از بازداشت

شواهدی علیه فعالان زندانی محیط زیست در ایران 'وجود ندارد'

یکی از بازداشت‌شدگان این پرونده، کاووس سیدامامی، که استاد دانشگاه بود، به طور مشکوکی در زندان درگذشت. مقام‌های ایرانی گفتند او خودکشی کرده و سپس تلویزیون ایران هم پس از مرگش فیلمی علیه او پخش کرد.

دستگاه‌های قضایی و امنیتی ایران در موارد متعدد حقوقی را نقض می کنند که مطابق قوانین خود ایران به متهمان، بازداشتی‌ها و زندانیان داده شده است.